E diel, 16 Maj, 2021
22 C
Tirana

Etiketa

mjekë

Mjekët i kërkojnë Navalnyt të ndalë menjëherë grevën e urisë

Mjekët privatë të kritikut të Kremlinit Aleksei Navalny i kanë bërë thirrje atij që t’i japë fund krizës së urisë sa më shpejt që...

Mjekët francezë në dilemë: Cilët pacientë të operojmë?

Në Francë, disa spitale po përballen me dilemën se cilët pacientët duhet të operojnë e cilët jo, pasi njësitë e kujdesit intensiv po mbingarkohen...

Vaksinat kineze, Rama: Të gatshëm të vaksinojmë personelin mjekësor të Kosovës

Kryeministri Edi Rama i ka bërë sërish thirrje Kosovës për të vaksinuar në Kukës bluzat e bardha. I pranishëm në aeroportin e Rinasit, ku priti...

“Vrima në zemër”, çfarë janë veset e lindura

Prof. Ass. Numila Kuneshka* Defektet e lindura në zemër i klasifikojmë në disa grupe. Një pjesë e tyre janë defekte relativisht të thjeshta si defektet...

Pak mjekë dhe pa protokoll: Beteja në hije e spitaleve rajonale me Covid-19

Mëngjesin e 2 marsit në spitalin rajonal të Elbasanit, një pacient rreth të 70-ave po nxirret nxitimthi  nga shërbimi i Imazherisë, i mbartuar nga...

Nis vaksinimi në Korçë, 150 mjekë dhe infermierë marrin dozën e parë

Ditëne sotme ka nisur procesi i vaksinimit të bluzave të bardha në qytetin e Korçës. Fillimisht do të vaksinohen mjekët dhe infermierët, të cilët...

Rama: Brenda marsit do jetë vaksinuar çdo mjek e infermier

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar me bindje se deri në fund të muajit mars, do të jetë vaksinuar çdo mjek e çdo infermier. Rama u...

”Rrogat e mjekëve, jo më pas se 1.200 euro”/ Basha: Objektivi i realizueshëm

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë një bashkëbisedimi me mjekë dhe infermierë, shpalosi programin për shëndetësinë. Basha tha se do të angazhohet që rrogat...

Basha me mjekë dhe infermierë: Situata në spitale është në kolaps total

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilloi një bashkëbisedim me mjekë dhe infermierë. Gjatës fjalës së tij, Basha tregoi 3 hapat e para të reformmimit...

Në lule të rinisë/ Humb jetën nga një sëmundje e rëndë, mjekja nga Durrësi

Një lajm tepër i trishtë vjen nga qyteti i Durrësit. Mjekja onkologe, Anisa Dedja, është ndarë sot nga jeta në moshë shumë të re,...

Të fundit

Kanabis dhe armë në banesë/ Fier: Në pranga babai, në kërkim i biri

Ishin kthyer në furnizues të kanabisit në qytet, vihet në pranga një 60-vjeçar dhe shpallet në kërkim i biri. Policia e Fierit ka bërë...

Milano/ Ish-kryeministri Silvio Berluskoni del nga spitali San Raffaele

Ish-kryeministri u shtrua në spital që nga 11 maji si pasojë e komplikimeve në lidhje me fazën post Covid. Ish-kryeministri, në antitezë me daljen e...

Korçë / Rast i shpërndarjes së heroin*s, sekuestrohen 23 doza, 2 arrestime

Një rast i shpërndarjes së drogërave të forta është ekspozuar dhe goditur nga Policia. 23 doza heroine janë sekuestruar nga Policia e Korçës gjatë...

10 shprehje nga H. L. Borges, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Gjithmonë e kam imagjinuar parajsën si një lloj biblioteke." “Nuk jam i sigurt që ekzistoj, në fakt. Unë jam çdo shkrimtar që kam lexuar, të...

Dhimbja e kokës, a mund ta parandalojmë me ushqime

Nëse keni vazhdimisht dhembje koke nuk do të thotë se doemos duhet të mendoni për ilaçe. Produket natyrale janë ilaçi më i shëndetshëm, veçanërisht...