E diel, 25 Tetor, 2020
13 C
Tirana

Etiketa

hartë

Apple përfshin më në fund Kosovën në hartat e saj

Kompania amerikane e teknologjisë, Apple e ka përfshirë më në fund Kosovën në shërbimin e hartave “Maps”. Tashmë në “Maps” te pajisjet Apple duket qartë...

“I nxjerr hartat sipas interesave te shteteve”, Florjan Binaj denoncon aplikacionin

Shumë personazhe të show-bizzit u bënë bashkë në peticionin ndaj kompaninë Apple. Kompania Apple ka fshirë kufirin ndarës të Republikës së Kosovës me Serbinë,...

Cakaj letër kompanisë Apple: Vendoseni Kosovën në hartë

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, i ka dërguar sot një letër drejtorit ekzekutiv të Kompanisë Apple, Tim Cook. Me...

Vendosni Kosovën në hartë! Dafina Zeqiri ‘shpërthen’ në rrjetet sociale

Çështja shumë e debatuar e heqjes së Kosovës nga harta e “Apple”, ka revoltuar shumë personazhe të show-bizzit. Ata i kanë bërë thirrje “Apple” ta...

Kosova i kërkon kompanisë Apple që ta përfshijë në hartë

Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, përmes një letre i është drejtuar drejtorit ekzekutiv të Apple, Tim Cook, duke kërkuar edhe...

Harta e të ardhurave në Shqipëri, qyteti më i pasur dhe më i varfër

Ata që banojnë në Tiranë kishin të ardhura për frymë më të lartat në vitin 2018, ndërsa Kukësi vijon të jetë rajoni më i...

Fiset shqiptare në Mal të Zi, hartë e rrallë e vitit 1839

Aristokrati nga fisi i Vasojeviqëve, Nikolla, ose siç e quante vetëm me sqimë në frëngjisht ‘Prince des Wassoevitch’, ka lënë pas një pasuri informacionesh...

Harta e rrallë e gjakut dhe e zjarrit në Shqipërinë e jugut, masakrat e grekëve

Ndonjëherë janë bërë polemika në lidhje me krimet greke në territorin tonë gjatë Luftës së Parë Botërore. Grekët përdorin tezën se këto krime janë...

Libri që nuk njeh Kosovën, harta e gabuar në tekstin e klasës së VIII

Në librin e Qytetarisë së klasës së VIII, me autorë Izela Tahsini, Elona Dhembon Veronika Ducin dhe përgjegjëse të artit grafik Semela Mero, kryeredaktore...

‘Kosova ende pjesë e Serbisë’. Skandali me librat e gjeografisë dhe në Kosovë

Nxënësit e klasës së shtatë të shkollës fillore "Faik Konica" në kryeqytet, orën e 5-të në planprogram e kanë gjeografinë. Njësia mësimore të cilën ata...

Të fundit

Biblioteka Aleksandrisë dhe Rajhshtagu gjerman: Zjarret që ndryshuan historinë

Gjatë historisë, zjarret kanë çuar në ndryshime drastike në modelet e popullsisë, infrastrukturën dhe rrjedhën e ngjarjeve botërore. Këtu janë shtatë zjarre që ndryshuan...

Papa Françesku pro martesave LGBT, përpjekje për të shmangur përçarjen e Kishës

Nga Simone Cosimi “Wired” Nga njëri kamp, ai më i zhurmshmi, nuk e kanë problem ta etiketojnë si Anti-Krishti. Aty afër ishte edhe paraardhësi i...

Dhënia e shtetësive, Presidenca-Ramës: Fake news i ndyrë

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar sërish ndaj akuzave të kryeministrit Rama, duke thënë se ka shpifur për kreun e shtetit,...

Italia shtrëngon masat: Mbyllen baret pas orës 18:00

Italia pritet të shtrëngojë më shumë masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, pas rritjes së shpejtë të numrit të rasteve javët e fundit. Sipas...

Danimarka kërkon test negativ të Covid-19 për punëtorët e huaj

Danimarka ka në plan të prezantojë një kërkesë që punëtorët e huaj të përkohshëm, të cilët vijnë nga vendet me norma të larta të...