Ministrja i shkruan Lajçakut: Të kam dërguar një hartë të saktë të Ballkanit

Ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme të Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla ka reaguar pas vendosjes së hartës së Ballkanit nga ana e Miroslav Lajcak në zyrën e tij, ku Kosova shihej si pjesë e Serbisë.

Stubulla i ka shkuar Lajçak, dhe i ka dërguar një hartë të saktë të Ballkanit. Gjithashtu, ajo u shpreh se sa më gjatë ta shmangë hartën që ajo i ka dërguar, aq më shumë e dështuar do të jetë puna e tij.

Mirëdita @MiroslavLajcak  Hartat kanë rëndësi! E kuptova që të duhet një hartë e saktë e # WB6 , prandaj të dërgova një me korrier diplo. Të punosh me harta me zombie është krejtësisht joprofesionale, prandaj edhe mangësitë. Sa më gjatë që të shmangni hartën që ju kam dhuruar, aq më gjatë puna juaj do të jetë e dështuar.”, shkruan ministrja në rrjetin social, Twitter.

Miroaslav Lajçak është i dërguari i posaçëm i Bashkimit Europian për ndërmjetësimin e dialogut Kosovë-Serbi.