E mërkurë, 20 Janar, 2021
4 C
Tirana

Etiketa

Ballkan

Qyteti më i ndotur i Evropës ndodhet në Ballkanin Perëndimor

Shkupi i Maqedonisë së Veriut është aq i ndotur sa njerëzit me sëmundje të frymëmarrjes lëvizin nëpër kodra dhe vende të larta për të...

Cakaj: Procesi i zgjerimit të BE drejt Ballkanit mbetet funksional

Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, në intervistën ekskluzive për DW vlerëson Deklaratën e Zagrebit dhe dimensionet e reja të bashkëpunimit politik dhe...

COVID-19/ Ministrat e Bujqësisë të Ballkanit Perëndimor diskutojnë në video-konferencë

Ministrat e Bujqësisë të vendeve të Ballkanit Perëndimor zhvilluan sot një video-konferencë për të diskutuar mbi situatën në sektorin bujqësor në kushtet e emergjencës...

Lufta kundër koronavirusit/BE shpërndan fondet për vendet e Ballkanit

Shqipëria ka përfituar një ndihmë monetare prej 51 milionë eurosh, nga fondet e alokuara nga BE për rajonin e Ballkanit. Këto fonde janë shpërndarë për...

5 vendet e vetme në Evropë që nuk janë prekur nga koronavirusi

Në një kohë mjaft të shkurtër koronavirusi ka mbërthyer pothuajse gjithë Evropën, me përjashtim të 5 vendeve. Siç raportohet, deri më tani vetëm Shqipëria, Kosova,...

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Ballkan

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç njofton se është konfirmuar rasti i pari i infeksionit me koronavirus në Zagreb. Gjatë një konference për shtyp, kreu i...

OKB-ja jep alarmin, zbulon sa armë ilegale qarkullojnë në Ballkan

1 miliardë armë të vogla dhe armatime të lehta përbëjnë rrezik për sigurinë dhe paqen në botë. Këshilli i Sigurimit të OKB thotë se...

Merrni masa/ Shkurti sjell të ftohtin polar në Ballkan

Bëni mirë të merrni masa paraprakisht sepse pritet që gjatë këtij muaji të ketë rënie drastike të temperaturave. Raportohet se i ftohti polar do të...

Problemet me ngrohjen shkaktojnë krizën e smogut në Ballkan

Nga Rusmir Smajilhodzic & Emmy Varley “Phys.org” Ndërsa dimri ka mbërthyer Ballkanin, të varfrit janë ata që po vuajnë më shumë pasojat, duke qenë të...

Bien kambanat e alarmit, çfarë po ndodh me ajrin në Ballkan

Në qytetet e mëdha në vendet e Ballkanit si dhe në Itali qytetarët përballen me problemet nga smogu dhe ajri i ndotur. Të premten (17.01)...

Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...