E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Greqia ngrin memorandumet e Shkupit

Greqia, të marten, i kërkoi kryeministrit të Maqedonisë së Veriut të zbatojë plotësisht marrëveshjen e Prespës për emrin e vendit në të gjitha kontekstet, duke përfshirë ngjarjet sportive ndërkombëtare, ndërsa Kathimerini raporton që Athina po shtyn ratifikimin e saj të planifikuar parlamentar, për në korrik.

Athina i’u përgjigj një tweet-i nga Zoran Zaev ku kryeministri i Maqedonisë së Veriut i referohej ekipit kombëtar të vendit të tij të futbollit, i cili po merr pjesë në Kampionatin Evropian 2020, si “Maqedoni”, duke hequr modifikimin “e Veriut”.

“Ne kërkojmë zbatimin e plotë të marrëveshjes së Prespës dhe frymën e saj dhe ne kërkojmë nga Zaev të përmbahet nga retorika përçarëse, veçanërisht në një çështje aq të ndjeshme sa futbolli,” tha zëdhënësi i qeverisë Aristotelia Peloni.

“Në çdo rast, zbatimi me mirëbesim i marrëveshjes është një nga kriteret për pranimin e vendit në Bashkimin Evropian,” vuri në dukje ai.

Memorandumi i bashkëpunimit thuhet se është shtyrë në mënyrë që Zaev të kuptojë se ai ka disa detyrime që nuk mund t’i injorojë.

Një tregues tjetër i qëndrimit të fortë të qeverisë ndaj shkeljeve të Maqedonisë së Veriut në lidhje me marrëveshjen e emërtimit ishte vendimi i Pelonit për të kujtuar gazetarët për mosmarrëveshjet e ‘Demokracisë së Re’ me marrëveshjen e Prespës, të nënshkruar nga qeveria e mëparshme, ajo e SYRIZA-s në 2018.

Më konkretisht, ai tha se kundërshtitë kryesore të partisë në pushtet lidhen me çështje të gjuhës dhe identitetit, të cilat janë shfaqur shpesh kohët e fundit.

Qeveria e kishte bërë të qartë qëllimin e saj për të zbatuar marrëveshjen pavarësisht kundërshtimit fillestar nga ‘Demokracia e Re’. Por nga ana tjetër, ai gjithashtu po e bën të qartë se nuk do të mbyllë një sy për ato që i sheh si sinjale të përziera që vijnë nga Shkupi në lidhje me synimet e tyre për të zbatuar plotësisht marrëveshjen.

Lexo edhe :   Dendias: Nëse Turqia vazhdon me kërcënimet, do të ketë pasoja
Lexo edhe :   Fshehu për 3 muaj tezen e vde*ur në bagazhin e makinës, për ti marrë pensionin

Duke marrë pjesë në ndeshjen e së hënës midis Maqedonisë së Veriut dhe Hollandës në Amsterdam, Zaev shkroi në Twitter: “Sot, nga stadiumi i Amsterdamit, unë ofroj mbështetjen time të fortë për ekipin kombëtar të futbollit, Maqedoninë.”/ Ekathimerini

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...