E premte, 7 Maj, 2021
23 C
Tirana

Etiketa

gjenocid

Pse SHBA-ja u nxitua me çështjen e “gjenocidit” kundër armenëve

Nga Ilber Ortayli “Hurriyet Daily News” Nuk ka asnjë dyshim se deklarata e presidentit amerikan Xho Bajden pas zgjedhjeve në SHBA për njohjen zyrtare të...

“Si lindi çështja ‘çame’, pse fashistët grekë masakruan popullsinë”

Raimonda Shundi Marrë nga Panorama “ÇËSHTJA ÇAME”. SI U PËRDOR NGA TË GJITHË Në këtë material, lexuesi do të ketë mundësinë të prekë shumë nga ngjarjet që...

Gjenocidi me ujgurët myslimanë në Kinë, a do të ndërhyjë bota?

Nga: Myriam Franccois “Middle East Eye” Në vitin 2014, presidenti kinez Xi Jinping nisi “luftën e popullit kundër terrorit” në jug të provincës Xinjiang, ku...

Gjenocidi në Kosovë/ Thaçi: Nuk do të ketë amnisti me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është shprehur se nuk do të ketë një amnisti për gjenocidin dhe krimet e Serbisë. Thaçi ka bërë sot homazhe...

Në prag lufte, Siria provokon Turqinë: Njeh gjenocidin ndaj armenëve

Pas paralajmërimeve të Erdogan, dje Turqia zhvendosi njësi të ushtrisë në kufi me Sirinë. Erdogan u shpreh qartë: Nëse preken më ushtarët turq, do...

Turqia kundër rezolutës amerikane për gjenocidin armen

Ministria e jashtme e Turqisë tha sot (e premte) se thirri ambasadorin e SHBA-së në Ankara pas një rezolute të miratuar mbrëmë nga ligjvënësit...

Ankohet Pakistani: Në Kashmir mund të ndodhë gjenocid ndaj popullatës

Ministri i Jashtëm i Pakistanit, Shah Mehmood Qureshi, i tha një forumi të lartë për të drejtat e njeriut të Kombeve të Bashkuara se...

Tha se NATO kreu gjenocid në Serbi, kryeministri shkarkon zv.ministren

Kryeministri Ramush Haradinaj ka shkarkuar nga detyra zv.ministren e Drejtësisë, Vesna Mikiq, e cila deklaroi se Nato kishte kryer gjenocid ndaj serbëve. Haradinaj shprehet se...

Fajtor për gjenocid/Gjykata e Hagës e burgosi përjetë, si reagoi ish-lideri serb

Gjykata Ndërkombëtare e Hagës e dënoi dje me burgim të përjetshëm ish-liderin serb të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, i cili u shpall fajtor për krime...

Gjenocid ndaj shqiptarëve/Bukës i del boja, ngjyruesit shfaqin kancer

Pasiguria ushqimorë për produktet që konsumojmë është në kushte alarmante. AKU, që është dhe autoriteti shtetëror për sigurinë ushqimore thotë së shqiptarët konsumojnë ushqim...

Të fundit

Veprim i ngutshëm, por dinakëri taktike

Nga Mentor Nazarko, /panorama.al/ Nisja e procedurave nga ana e PS-së për shkarkimin e Presidentit Meta, ngjan sa relativisht e ngutshme, po aq dhe e...

Revista prestigjoze ‘Panenka’ shkrim për Demollarin: “Platinia i proletariatit”

Marrë nga Panorama Sport Tirana është e paralizuar. Është ora 3 e pasdites e datës 3 dhjetor 1986 dhe nuk ka mbetur as edhe një...

Qëndroni të izoluar edhe pas vaksinimit? Ja nga çfarë sindrome jeni prekur

A e keni menduar se rikthimi tek “jeta e dikurshme”, do të ishte një proces po kaq i natyrshëm sa edhe hapja e një...

Gjermani: Miratohen lehtësimet për të vaksinuarit dhe shëruarit nga Covid-19

Lehtësimi i masave për personat e vaksinuar dhe të shëruar nga virusi Corona tani nuk ka më asnjë pengesë. Pas Bundestagut dritën jeshile e...

Dokumenti / LSI-ja kërkon që të shpallen të pavlefshme zgjedhjet në Dropull

Lëvizja Socialiste për Integrim ka ankimuar rezultatin e zgjedhjeve në qarkun e Gjirokastrës. Përmes shkresës së mëposhtmë, LSI ka bërë thirrje që të shpallen të...