E enjte, 19 Maj, 2022
26.5 C
Tirana

Etiketa

FMN

FMN: Shqipëria me varfërinë më të madhe në rajon

Pandemia dhe tërmeti rritën varfërinë në Shqipëri, ndërsa ajo vijon të jetë më e larta në rajon. Në Shqipëri, në vitin 2020, që përkon...

FMN rekomandim qeverisë: Përqendrohuni te vaksinimi dhe rindërtimi pas tërmetit

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN), në një deklaratë pas përfundimit të misionit në distancë me Shqipërinë, i ka rekomanduar qeverisë që të moderoheshin investimet publike...

FMN: Shqipëria dhe Kosova, të fundit në Europë për të ardhurat për frymë

Monitor Shqipëria dhe Kosova janë dy shtetet, qytetarët e të cilave mund të blejnë më pak mallra dhe produkte në Europë, duke marrë në konsideratë...

Covid-19: Shqipëria, e fundit në rajon për ndihmën ndaj bizneseve dhe familjeve

Mbështetja që qeveria ka dhënë për pandeminë rezulton të jetë 4.5 herë më pak se mesatarja e vendeve të rajonit. Sipas raportit të fundit të...

Raporti i FMN/ Tabaku: Borxhi është jashtë kontrollit

Për Partinë Demokratike, ekonomia shqiptare po vuan si rezultat i rritjes 8-vjeçare të taksave, i abuzimit dhe mungesës së vizionit. Ish-deputetja, Jorida Tabaku duke iu...

Raporti i FMN për Shqipërinë/ Basha: U konfirmua ajo që i kemi kërkuar Ramës

Kryedemokrati Basha, ka reaguar për raportin e Fondit Monetar Ndërkombëtar, ku thuhej se Shqipëria ofroi ndihmën më të ulët për qytetarët dhe bizneset gjatë...

”Tërmeti dhe pandemia goditën ekonominë shqiptare”/ FMN: Tkurrje 7.5% në 2020

Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar përfundoi rishikimin e Parë të Monitorimit të Pas-Programit me Shqipërinë në 23 nëntor. Sipas saj, Shqipëria ka përfituar...

Si do të sillet Xho Bajden me Ballkanin

Nga: Majda Ruge “Foreign Policy” Në dimrin e vitit 2001, presidenti i zgjedhur amerikan Xho Bajden, asokohe senator i SHBA-së, vizitoi Visoki Decani, një Manastir...

FMN: Paketa e ndihmës anti Co*id-19 e Shqipërisë, më e ulëta në Europë

Fondi Monetar Ndërkombëtar publikoi parashikimet e reja për ekonominë e Europës, në të cilat shihet se Shqipëria ofroi masat më të pakta fiskale në...

Meta: Rritja e borxhit publik po thellon papunësinë dhe varfërinë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta duke iu referuar parashikimeve të FMN për muajin tetor, shprehet se situata ekonomika në vend është shqetësuese. Meta shprehet se...

Të fundit

Si po ndikon l*fta në furnizimet globale të ushqimit

OKB-ja tani po e quan atë një luftë tjetër brenda luftës së Rusisë në Ukrainë. Në vendin e përshkruar dikur si shporta ushqimore e...

Shkollat e universitetet pushim në 25 Maj, Tirana në “shtetrrethim”

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka njoftuar se 25 Maji do të jetë pushim për të gjitha institucionet arsimore në vend. “Referuar vendimit të qeverisë...

Goditja e 8 grupeve kr*minale/Çuçi: Do t’i presim rrugën së keqes kudo ajo shfaqet

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka reaguar në lidhje me operacionin e SPAK. SPAK ka goditur 8 grupe të rrezikshme të strukturave kriminale. Këto...

Presidenti, negociatat para kamerave si rekord Guinness

Nga: Lutfi Dervishi Zgjedhja e kryetarit të shtetit nga një moment solemn, po kthehet në një teatër banal ku gjithkush rreket të përfitojë dhe i...

Detaje nga operacioni i bujshëm/Gledis Nano paralajmëron policinë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka përcjellë detajet e mega-operacionit “Golden bullet”. Ai tha se ky operacion që është në...