E martë, 19 Janar, 2021
4 C
Tirana

Etiketa

FMN

Raporti i FMN/ Tabaku: Borxhi është jashtë kontrollit

Për Partinë Demokratike, ekonomia shqiptare po vuan si rezultat i rritjes 8-vjeçare të taksave, i abuzimit dhe mungesës së vizionit. Ish-deputetja, Jorida Tabaku duke iu...

Raporti i FMN për Shqipërinë/ Basha: U konfirmua ajo që i kemi kërkuar Ramës

Kryedemokrati Basha, ka reaguar për raportin e Fondit Monetar Ndërkombëtar, ku thuhej se Shqipëria ofroi ndihmën më të ulët për qytetarët dhe bizneset gjatë...

”Tërmeti dhe pandemia goditën ekonominë shqiptare”/ FMN: Tkurrje 7.5% në 2020

Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar përfundoi rishikimin e Parë të Monitorimit të Pas-Programit me Shqipërinë në 23 nëntor. Sipas saj, Shqipëria ka përfituar...

Si do të sillet Xho Bajden me Ballkanin

Nga: Majda Ruge “Foreign Policy” Në dimrin e vitit 2001, presidenti i zgjedhur amerikan Xho Bajden, asokohe senator i SHBA-së, vizitoi Visoki Decani, një Manastir...

FMN: Paketa e ndihmës anti Co*id-19 e Shqipërisë, më e ulëta në Europë

Fondi Monetar Ndërkombëtar publikoi parashikimet e reja për ekonominë e Europës, në të cilat shihet se Shqipëria ofroi masat më të pakta fiskale në...

Meta: Rritja e borxhit publik po thellon papunësinë dhe varfërinë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta duke iu referuar parashikimeve të FMN për muajin tetor, shprehet se situata ekonomika në vend është shqetësuese. Meta shprehet se...

Pandemia na kthen pas, Shqipëria arrin nivelin ekonomik të vitit 2019 më 2022

Pandemia e Covid -19 e ka çuar ekonominë pas në nivelin e vitit 2018. Sipas të dhënave nga databaza e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN)...

Shifrat e FMN-së: Çdo shqiptar pritet të varfërohet me 425 USD në 2020-n

Të ardhurat për frymë të shqiptarëve në vitin pritet të ulen me 425 dollarë, ose me gati 8% në krahasim me vitin e mëparshëm,...

FMN: Borxhi i Shqipërisë arrin 83.2% e PBB, më i lartë se projeksioni qeverisë

FMN parashikon se borxhi publik i Shqipërisë do të arrijë këtë vit në 83.2% të PBB, niveli më i lartë historik që kur Shqipëria...

FMN: Ekonomia shqiptare, rënie prej 7,5% për vitin 2020

Fondi Monetar Ndërkombëtar, në “Pasqyrën Ekonomike Globale” të tetorit ka publikuar parashikimin zyrtar për ecurinë ekonomike të Shqipërisë, që për vitin 2020 pritet të...

Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...