E shtunë, 4 Korrik, 2020
23 C
Tirana

Etiketa

evropa

Si do rimëkëmbet Evropa pas krizës? Plani Merkel-Macron dhe debatet e mëdha

Plan rimëkëmbjeje për Evropën! Këtë e dëshirojnë shumë qeveri të vendeve të Bashkimit Evropian. Por ende ministrat e Financave dhe të Ekonomisë janë duke...

Evropa “duhet të përgatitet për valën e dytë” të koronavirusit

Çështja e valës së dytë të infektimit me koronavirus në Evropë, nuk është më një teori, sipas drejtores së agjencisë së Bashkimit Evropian për...

“Europa është momentalisht shumë e thyeshme”

Në Ditën e Europës krerët kryesorë të Bashkimit Europian paralajmërojnë nga dobësimi i BE. Pandemia e Coronës e ka futur unionin në një krizë...

Syrja bej Vlora: Princ Vidi qëndron në fron vetëm nëse Evropa ndërhyn

Nga Aurenc Bebja, Francë “L’Écho d’Alger” ka botuar, të hënën e 6 korrikut 1914, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me intervistën e atdhetarit...

Epiqendra e pandemisë mund të kalojë në Afrikë

OBSH ka shprehur shqetësimin, se me gjasë epiqendra e pandemisë do kalojë nga Evropa në Afrikë. Në kohën kur Evropa u gjend e papërgatitur...

Rritet numri i të infektuarve në Kinë, frikë për një valë të dytë

Të shtunën e 11 prillit janë regjistruar 99 raste të reja me koronavirus. Autoritetet e Shëndetësisë kanë raportuar se numri i të infektuarve është...

Ç’ka kanë shqiptarët e që nuk ka Evropa

Nga: Rexhep Qosja Emisioni “Fshatrat e Shqipërisë” i televizionit Top Channel, shumë i rëndësishëm që për Shqipërinë e për shqiptarët të mësohet edhe çka s’...

Pandemia/Evropa po përpiqet të rigjejë shpirtin e solidaritetit me vendet më të goditura

“Der Spiegel” Tre komente të kohëve të fundit, bien në sy për shkak të asaj që zbulojnë ato mbi gjendjen e Bashkimit Evropian këto ditë....

COVID-19 e gjeti Evropën të përgjumur

Më pak se një muaj para se Evropa të fillonte të përpëlitej për maska, ventilatorë dhe teste për koronavirusin, qeveritë e vendeve të Bashkimit...

Shansi i humbur i Evropës në mbrojtjen nga koronavirusi

Nga Christina zur Nedden Evropianët po e paguajnë reagimin e vonuar të qeverive evropiane ndaj pandemisë së Coronës me kufizimin e lirisë personale dhe recesion...

Të fundit

Peshku i zgjedhjeve në det, listat e deputetëve në zjarr

Nga Alfred Peza Nuk ka stinë tjetër që mund ti shkonte më mirë shprehjes së njohur popullore, me peshqit në det dhe tiganët në zjarr,...

Mbyllja e kufijve/ Manastirliu tregon se kur do ta bëjë BE vlerësimin tjetër

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka komentuar vendimin e BE-së për të mos hapur kufijtë me Shqipërinë. E ftuar në emisionin “Java”...

Katër deputetë kosovarë rezultojnë pozitiv me koronavirus

Mediat kosovare raportojnë se katër deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë rezultuar pozitiv me koronavirus. Sipas Gazetës Express, bëhet fjalë për 4 deputetë nga radhët...

A mund t’i shtyjë Rama zgjedhjet duke përdorur pandeminë? Përgjigjet Basha

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shprehet i prerë se zgjedhjet e ardhshme nuk do të shtyhen. I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Basha...

Nuk dogjën mandatet/ Basha: Ja çfarë u ofroi Rama deputetëve të opozitës së re

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se shumica prej deputetëve të opozitës së re kanë bërë pazare me kryeministrin Rama. I ftuar në emisionin “Zonë...