E hënë, 26 Tetor, 2020
21 C
Tirana

Etiketa

dashnor kaloci

Si e goditën rezidenturën ‘Dhelpra’ të grave ruse, dokumenti sekret i Sigurimit

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon dokumentin e Sigurimit të Shtetit me siglën “Tepër sekret” ku bëhet një përmbledhje lidhur me dosjet e grave të huaja, ruse,...

“E vërteta e vrasjes së Ali Demit”, dëshmia e rrallë e ish-ballistit

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të familjes Roshi nga fshati Golem i Gjirokastrës, ku disa nga burrat më në zë të saj, pasi...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

“Si e kalova kufirin i uritur, këmbëzbathur e i veshur me zhele”/ Dëshmia e rrallë e të arratisurit në ‘85

Dashnor Kaloçi Pjesa e nëntëmbëdhjetë Memorie.al publikon disa pjesë nga libri voluminoz autobiografik në dorshkrim “Tokë e bukur, njerëz të shëmtuar” (kujtime nga xhehnemi) me autor,...

“Çfarë ndodhi në Spaç kur mësuam se kryeministri Mehmet Shehu kishte bërë vetëvrasje”. Dëshmia e ish të dënuarit që u arratis në ‘85

Nga: Dashnor Kaloçi Pjesa e gjashtëmbëdhjet Memorie.al publikon disa pjesë nga libri voluminoz autobiografik në dorshkrim “Tokë e bukur, njerëz të shëmtuar” (kujtime nga xhehnemi) me...

“Si e sfidoi nëna çame komisarin e Spaçit, kur s’e lejuan të takonte të birin”, rrëfimi i rrallë i të arratisurit në ‘85

Dashnor Kaloçi Pjesa e tetë Memorie.al publikon disa pjesë nga libri voluminoz autobiografik në dorshkrim “Tokë e bukur, njerëz të shëmtuar” (kujtime nga xhehnemi) me autor,...

Letra sekret për Hysni Kapon: “Ja çfarë bënë arsimtarët e Llakatundit në Shkodër, me materialet e ndaluara të Ana Pavllovës”/ Raporti i Sigurimit në...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon një dokument të panjohur arkivor të nxjerrë nga Arkivi Qëndror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së), ku...

“Gani bej Toptani me durrsakun Zisi Margariti dhe Jorgji Papa e Petro Shallvari, janë paguar nga kryeministri grek”/ Plani Athinës për kryengritje

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të planeve të qeverisë greke për një kryengritje të mundëshme në Shqipëri në vitin 1886 me anë të...

“Unë njeriu i Sigurimit që provoja ushqimin e Enverit dhe dëshmova ndaj Hazbiut e Feçorit”

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të Sefedin Jonuzit nga fshati Vranisht i Vlorës, i cili me rekomandimin e Hysni Kapos në ’44-ën...

“Para se të vdiste, Musine Kokalari më thirri mua dhe kunatën time”/ Dëshmia e ish-të burgosurit politik

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të Musine Kokalarit gjatë periudhës që ajo ka qenë e internuar në qytetin e Rrëshenit, ku ishte internuar...

Të fundit

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Ndryshimet kushtetuese, PPE: Rama të presë opinionin e Komisionit të Venecias

Reporteri për Shqipërinë në grupin e Partive Popullore Europiane në Parlamentin Europian, David Lega ndan të njëjtin mendim me Komisioniein për Zgjerim, Oliver Varhelyi...

“Ngrijnë” euro dhe dollari amerikan, por bien franga dhe paundi britanik  

Në tregun valutor vendas, dollari amerikan blihet me 104.50 lekë dhe shitet 105.20 lekë duke ruajtur të njëjtat nivele me javën e kaluar. Monedha europiane...

Vasili: Opozita fiton 100 mandate, Rama bandit i zgjedhjeve

Teska edhe pak muaj na ndajnë nga zgjedhjet parlamentare, partitë politike kanë filluar fushatën dhe sulmet ndaj njëra-tjetrës. Për nënkryetarin e LSI-së Petrit Vasili, opozita...

Rriten rastet me koronavirus në Kosovë, 3 viktima

Në Kosovë u konfirmuan 205 raste të reja me koronavirus dhe 3 viktima. Sipas njoftimit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, rastet e reja rezultuan...