E diel, 28 Shkurt, 2021
9 C
Tirana

Etiketa

biznesi

Basha: Gjatë një viti, nuk do të kontrollohen më shumë se 10% e bizneseve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, prezantoi ditën e sotme planin për biznesin. Basha u shpreh se do të vendoshet moratorium 12 mujor mbi inspektimet...

Apeli i Metës: Është koha për rigjallërim të sipërmarrjes

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka marrë pjesë ditën e sotme, në 100-vjetorin e Dhomës së Tregtisë e Industrisë në Durrës. Meta shprehet se ngjarja...

Më 2019-ën falimentuan 3.361 biznese, subjektet e ndërtimit u rritën me 9%

Sektori i tregtisë prej vitesh ka hyrë në një cikël krize, për shkak të përqendrimit të njësive të vogla në qendra të mëdha dhe...

Basha me biznesin: Taksa e sheshtë 9% dhe ulja e sigurimeve do nxisin ekonominë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vijoi turin e takimeve për të ndarë me grupet e interesit programin e tij qeverisës, Shqipëria Fiton. Në një...

Covid-19: Shqipëria, e fundit në rajon për ndihmën ndaj bizneseve dhe familjeve

Mbështetja që qeveria ka dhënë për pandeminë rezulton të jetë 4.5 herë më pak se mesatarja e vendeve të rajonit. Sipas raportit të fundit të...

Apeli i Metës: Të ndihmojmë biznesin për të ndalur shpopullimin

Presidenti i Republikës, Ilir Meta shprehet i shqetësuar për situatën ekonomike në vend. Meta shprehet se Shqipëria ka barrën fiskale më të lartë dhe...

Meta i shqetësuar: Mbi 50 mijë qytetarë humbën vendet e punës

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka shprehur shqetësimin për ekonominë shqiptare. Duke folur përmes shifrave, ai thotë se mbi 50 mijë shqiptarë kanë humbur...

Kush nuk paguan detyrimet tatimore, i shitet biznesi

Ministria e Financave, përmes një urdhëri të posaçëm ka saktësuar dhe sekuestrimin apo shitjen e pasurive të bizneseve që nuk kanë mundësi të shlyejnë...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...

Bizneset, propozimet për rimëkëmbjen; Si të shpëtojmë nga kriza e Covid-19

Përfaqësues të sipërmarrjes fason, turizmit, bareve, restoranteve, eksporteve të produkteve bujqësore, për shkak të rënies të xhiros 50-70% nga pandemia dhe fuqisë blerëse, parashikojnë...

Të fundit

Koronavirusi: Regjistrohen 986 raste të reja dhe 19 viktima

Kurba e koronavirusit në Shqipëri vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 986 raste të reja. Ndërkohë, 19 persona...

Video/ Shkëputet masa gjigande e akullit në Antarktidë

Një ajsberg i madh që i afrohet madhësisë së Londrës së Madhe është shkëputur nga Antarktida, afër stacionit kërkimor Halley të Britanisë. Instrumentet sipërfaqësore në...

SHBA/ Gjykata gjobit me 65 milion dollarë rrjetin social Facebook, ja arsyeja

Një gjykatës federal ka aprovuar një gjobë prej 650 milion $ të një procesi gjyqësor mbi privatësinë kundër Facebook për pretendimin e përdorimit të...

Basha pyet qytetarët: Nuk jeni të kënaqur me drejtuesit? Ndërrojini (Video)

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka publikuar një video në rrjetin social, Facebook, ku i këshillon qytetarët që t'i ndërrojnë drejtuesit e tyre...

Ndryshimi i klimës, po bën që sezonet e alergjive të nisin më herët

Kokrrat e polenit nga bimët që lulëzojnë, fluturojnë zakonisht edhe qindra kilometra përmes erë. Tani duket se kriza e klimës e ka përshpejtuar udhëtimin...