E hënë, 18 Tetor, 2021
11.5 C
Tirana

Soreca: Teatri u politizua!

Shefi i Delegacionit të Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, gjatë një aktiviteti informues në lidhje me “Za Fest”, një festival që do të zhvillohet në zonat malore të Veriut të Shqipërisë, tha se çështja për Teatrin është politizuar ndjeshëm. Ai ka theksuar se janë autoritetet shqiptare ato që vendosin për shembjen apo jo të godinës ekzistuese. “Kjo çështje është shumë e rëndësishme, pjesë e një debati intensiv që po bëhet në shoqërinë shqiptare, që janë përfshirë shumë ndjesi, ndjenja, dhe është një çështje delikate por edhe e politizuar.

Nuk na takon ne që të themi nese duhet të ketë një ndërtesë të re apo rinovim të ndërtesës së vjetër, këtë e thanë autoritetet shqiptare. Pozicioni ka qenë mjaft i qartë që nga shtatori i vitit të shkuar”, ka thënë Soreca.

Sipas tij, ligji dhe sundimi i shtetit ligjor është parimi ku duhet të bazohen autoritetet shqiptare, në marrjen e vendimit të duhur. “Është lancuar tender, kritere të qartë dhe transparente për këtë projekt, dhe po ashtu të ketë një qasje të drejtë dhe të ndershme në lidhje me këtë çështje. Mendoj që kjo është një çështje e cila vazhdon të ketë debat të madh në Shqipëri.

Për ne, siç e thashë, është e rëndësishme të respektohet sundimi i ligjit. Procedurat e tenderit të jenë në përputhje me ato të BE, tenderi është i hapur deri në shtator, e rëndësishme është çështja e konkurrencës së lirë dhe të drejtë, dhe ai të jetë i hapur deri në 19 shtator”, tha ambasadori i BE-së.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...