E mërkurë, 5 Gusht, 2020
25 C
Tirana

Skënderbeu “varroset” si Dinamo? Daja: Drastike, lojtarët ishin të pamotivuar

Më të lexuarat

Trajneri Ilir Daja pas ndeshje që Skënderbeu u mposht nga Vllaznia është shprehur se lojtarët janë dukur të pamotivuar në fushë dhe dukej sikur e kishin marrë shtruar. Kjo ka qenë pasojë e dënimit që i ka bërë UEFA ekipit korçarë, pasi dyshohet se ka manipuluar një sërë ndeshjesh. Kjo duket se do të ketë një ndikim të madh tek ekipi dhe tashmë rrezikon të kthehet në “Dinamo 2”, që të vazhdojë të mposhtet në disa ndeshje radhazi dhe si rrjedhojë mund të humbasë edhe vendin e parë.

Sa ka ndikuar vendimi i UEFA-s sot?

Pritej një farë mase nga UEFA, nga ajo që ishte trajtuar kohët e fundit, por jo në këto masa drastike që u morën. Për të sqaruar opinionin, sepse unë jam i fundit që mund të trajtoj situatën në lidhje me UEFA-n. Pozicioni im lidhet me një situatë në kushtet e dyshimit për ndeshje të disa viteve më përpara. Masa është gati përjashtim i përhershëm, pasi 10 vite pjesëmarrje do të thotë që gjithçka që ka bërë mirë Skënderbeu, duhet të mendohet në ekzistencën apo jo të klubit.

Kur futbolli është edhe biznes brenda, dikush do investonte ta çonte Skënderbeun këtu. Kjo situatë për 2 ditë ka ndikimin e vet, pasi sot lojtarët janë futur në fushë pa motivimin. Ndeshja ishte shumë shpejt në kohë. Tentuam të ndryshonim ndeshjet në lojë, bile në përfundim të pjesës së parë kam folur me tone të larta, në disa momente skuadra dukej sikur e kishte marrë me ngadalë. Kjo vjen edhe nga diferenca e pikëve ku ndodhemi. Shpresoj ta kalojmë të gjithë bashkë atë që kemi ndërtuar.

A rrezikon Skënderbeu të kthehet në një “Dinamo 2”, të humbasë ndeshje njëra pas tjetrës?

Ne në çdo fushë do shkojmë të paragjykuar. Kush e ka ndjekur lojën, ka parë që në fushë nuk ka pasur tolerim. Ekipi luan me akademizëm, por kur para 2 ditësh vjen një vendim drastik, është e vështirë që lojtarët të jenë të motivuar. Kemi pasur gabime plot, që nga fillimi në fund. Kjo mbetet për t’u parë. Kemi një grup lojtarësh që nuk do e çojnë dëm atë që kanë bërë që nga fillimi. Do mblidhemi, duke kërkuar edhe mbështetjen e të vjetërve, të ruajmë këtë punë që kemi bërë deri tani. Do ta kemi të vështirë, por do ia dalim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Guvernatori i Bejrutit shpërthen në lot, i krahason shpërthimet me ato në Hiroshima dhe Nagasaki

Të paktën 50 viktima dhe mijëra të lënduar janë raportuar deri më tani, si pasojë e shpërthimit të fuqishëm në portin e Bejrutit, në...

Rama: Çfarë lëndimi e trishtimi! Solidaritet me popullin e Libanit

Lidhur me shpërthimin e fuqishëm në Liban, që mori 50 jetë njerëzish, ka reaguar së fundmi kryeministri Edi Rama teksa shpreh ngushëllimet dhe solidaritetin...

Shkon në 50 numri i të viktimave nga shpërthimi në Liban

Ministria libaneze e Shëndetësisë bën me dije se ka shkuar në 50 numri i personave që kanë humbur jetën, si pasojë e shpërthimit të...

A do të jenë shqiptarët pjesë e Qeverisë serbe

Pas zgjedhjeve të 21 qershorit në Serbi, presidenti Aleksandar Vuçiç dhe përfaqësuesit politikë të shqiptarëve nga jugu i Serbisë, dukej se kishin gjetur një...

“Danimarka nuk duhet të rihapet më tej”

Zyrtarët shëndetësorë në Danimarkë thanë të martën se nuk mund të rekomandojnë kalimin në fazën tjetër të rihapjes së shoqërisë, raportoi media daneze Ingenioeren. "Nga...