E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Situatë e rënduar/ Greqia zgjat bllokimin mbarëkombëtar

Greqia ka shtyrë afatin e izolimit deri në datën 14 dhjetor. Aty situata paraqitet e rënduar, ndaj autoritetet kanë marrë vendimin e radhës, për të qëndruar sërish të izoluar. Gjëndje më e vështirë është në veri të Greqisë.

“Ekziston një stabilizim ose më mirë një rënie në numrin e rasteve, por me një ritëm më të ngadaltë se sa pritej,” tha zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas.

Kufizimet fillimisht pritej të mbaronin në 30 nëntor, por qeveria i kishte zgjatur ato më 7 dhjetor. Petsas tha që dyqanet sezonale, duke shitur artikuj të Krishtlindjeve, do të rihapen javën e ardhshme. Sa i takon vaksinimit të popullatës, qeveria ka dhënë lajmin se ajo do të jetë falas.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...