E hënë, 18 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Rrugëtimi i Bindjes Demokratike

Nga: Astrit Patozi

Bindja Demokratike nuk është as aventurë dhe as trill sezonal i disa personave për të pasur pushtet, por një projekt ambicioz, që ka për synim ndryshimin e politik-bërjes në Shqipëri.

Ajo nuk lindi papritur një ditë të bukur para një palë zgjedhjesh, dhe as nuk ka si objektiv arritjen e një rezultati të përkohshëm, por është krijuar dhe do të vijojë të ekzistojë në të ardhmen si një alternativë serioze transformuese dhe qeverisëse për shqiptarët e lodhur nga skandalet dhe dështimet e 3 partive kryesore në Shqipëri.

Rrëzimi i kryetarokracisë, si një regjim shtypës dhe autokratik, pas një reforme të thellë kushtetuese, mbetet kauza e saj kryesore, e cila nuk vlen thjesht për zgjedhjet e 25 prillit.

Nëse do të kthehemi pas në kohë, është fare e qartë se Bindja Demokratike ka një histori gati 8 vjeçare, që lindi në fillim si reagim nga përkeqësimi i demokracisë së brendshme në PD, për t’u kristalizuar më vonë në një forcë e re politike, që synon ndryshimin e sistemit politik në Shqipëri.

Janë të paktën 12 etapa kryesore, përmes së cilave ka kaluar rrugëtimi i gjatë i Bindjes Demokratike, që nga viti 2013 e deri më sot.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...