E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Sikur të flisnim vetëm për ekonominë

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Nga: Ben Andoni

Interpretimi i parametrave ekonomikë, projektuar nga instancat zyrtare të statistikave por edhe burime të tjera, është krejt i ndryshëm. Politikisht, ata që e duan rrëzimin e Ramës shohin vetëm negativitet dhe shkatërrim të shtetit. Kryeministrit i vihet në kurriz politika e PPP-ve dhe një mori kusuresh të tjera të qëna e të paqëna, kurse Pozita i minimizon në maksimum. Anipse, sot, 84% e bizneseve deklarojnë se janë prekur nga kriza dhe realisht koha për t’u rikuperuar, e parë me pozitivitet, shkon deri në 10 muaj. Të mos harrojmë se parashikimi po bëhet nëse situata do të vazhdojë kështu siç është dhe jo të përkeqësohet, ashtu si po duket trendi dhe që po e provon edhe bota. Situata është krejt ndryshe dhe tejet e rëndë ekonomikisht dhe mbi të gjitha publiku ynë po fillon të ndërgjegjësohet për humbjet e jetës për të mos thënë që edhe vënia e maskës (akoma askush nuk di të thotë me siguri të plotë është pozitiv apo negativ mbajtja) është kthyer pak nga pak në normalitet.

Ndërkohë që përballja e temave themelore, që kanë lidhje me rimëkëmbjen e vendit, pas një situate që nuk dihet ende sesa do të shkojë, lë shumë për të dëshiruar. Artikulimi politik dhe të gjitha bateritë tashmë i janë drejtuar Hagës dhe fajësisë sonë mbi të, duke i kërkuar kryetarit të opozitës Basha përballjen e tij, veç një komisioni që e pret në vend. Pozita dhe opozita janë në një stad marrëdhëniesh, që duket sikur janë përballë dy palë ndërluftuese, që mes tyre kanë urrejtje dhe nga momenti në moment presin fundin. Tashmë, kategoritë vdekje, fund, burg, gjyq shprehen normalisht mes tyre.

Vërtetë edhe me këtë lloj ligjërimi është politika problemi kryesor i këtij vendi?! Është e kuptueshme se politika e drejton vendin, por në fakt është ekonomia që dikton lojërat dhe e nxjerr zbuluar politikën. Qoftë Ramën me premtimet dhe kalkulimet e tij por jo më pak kreun e opozitës që ngatërrohet paq mes numrave e projektimeve ekonomike të së ardhmes.

Lexo edhe :   "E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët
Lexo edhe :   Raporti i FMN për Shqipërinë/ Basha: U konfirmua ajo që i kemi kërkuar Ramës

Veçse, tashmë, problemi themelor është se ekonomia vuan mbi shpatullat e saj pasojat e tërmetit, pandeminë, që po interpretohet me uljen jashtëzakonisht të kërkesës nga klienti vendas. Në një vrojtim të saj, Monitor, mbledhur në dy muaj, respektivisht në shtator e prill është parë se alternativa e konsideruar më shumë nga bizneset në muajin shtator është rritja e borxhit nga të tjerët, që ka arritur në 12% të bizneseve, nga 4% në prill. Ndryshimi kryesor shihet në alternativën mbyllje aktiviteti, e cila ishte konsideruar në muajin prill, me 14% të përgjigjeve totale, por jo në muajin shtator, me vetëm 2% e përgjigjeve të bizneseve, citohet Monitor. Për fat, deri tani, në të dy vrojtimet, bizneset nuk e kanë konsideruar si alternativë uljen e përhershme të numrit të punonjësve, referuar të njëjtit burim.

Por realisht a mund të konsiderohet kjo një zgjidhje. Këtë askush nuk e thotë dot, pasi zëri i ekonomistëve është i padëgjueshëm dhe vendin e kanë zënë njerëzit e mjekësisë dhe Komitetit Teknik apo më shumë akoma ata që kundërshtojnë gjithçka.

Koha dhe përvoja e botës po na mëson me një fakt të thjeshtë: Janë autoritetet që përgjigjen për situatën duke iu vendosur në ndihmë publikut, i cili dëgjon dhe mundohet të ndërgjegjësohet duke ulur në maksimum pasojat. Për fat të keq, situata në vend është realisht shqetësuese dhe mungesa e duhur e transparencës dhe relativizimi i zërave e bën situatën që të duket edhe më shumë se konfuze. Jo vetëm prej vdekjeve reale por edhe paratë që shpenzon qytetari i sëmurë ballë kësaj situate. Ndaj, do të duhej të flitej më shumë për ekonominë dhe mënyrën e rimëkëmbjes sesa politikën e lodhshme, që fjalën vdekje dhe fund e artikulon për çdo gjë. /Javanews

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...

32 vite në skenë/Altin Shira: Shqiptarët dikur ishin më dorëlëshuar

Altin Shira, me plot 32 vite në skenë, vijon të jetë i kërkuar nga publiku. Si një artist me shumë vite karrierë, Altin Shira...

Kina e zgjeron sfidën ndaj Perëndimit, po synon që të ‘pushtojë’ hënën

Nga: Pierre Haski “Internazionale” Sfida midis fuqive të mëdha, nuk është e kufizuar vetëm në planetin tonë. Në rast se në të shkuarën hapësira ishte...