E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Sidoqoftë… Basha mund të jetë kryeministri i rradhës

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Nga Eduard Zaloshnja

Jo pak opozitarë u shtangën (madje u ofenduan “intelektualisht”), kur panë një ndër rezultatet e sondazhit tim të fundit, sipas të cilit rezultonte se 87% shqiptarëve ishin dakord me masat karantinuese të ndërmarra nga qeveria Rama deri më 17 prill (ndërkohë, vetëm 29% mendonin se ndihma ekonomike ishte e mjaftueshme).

Për opozitarët e shtangur nga sondazhi im, vlen të sillet në kujtesë fakti se Xhorxh Bushi (i vjetri) arriti kuotën pozitive 91% në sondazhe, pas suksesit në Luftën e Kuvajtit (shkurt 1991), por i humbi zgjedhjet disa muaj më vonë, si rezultat i situatës së keqe ekonomike në SHBA.

I solla këta dy shembuj, që kolegët e mijë të mos bëjnë krahasime me rezultate sondazhesh në regjime totalitare, sepse Xhorxh Bush (i riu), arriti kuotën pozitive 92% në sondazhe pas 11 shtatorit 2011, por u largua nga Shtëpia e Bardhë në koutën 31%… Le të rikthehemi në Shqipëri!

Lexo edhe :   Në një tryezë me Ramën për pandeminë? Ja çfarë thotë Basha

Pavarësisht se në sondazhin tim të fundit, shumica dërrmuese e të anketuarve i miratonin masat karantinuese të qeverisë në kuadër të pandemisë COVID-19, vetëm 29% e konsideronin të mjaftueshme ndihmën ekonomike të qeverisë. Dhe këtu mund të jetë hapësira elektorale që opozita mund ta shfrytëzojë.

Kuptohet, në qoftë se Basha, si lider i saj, di ta shfrytëzojë…. Sepse partitë që janë sot në opozitë kanë marrë së bashku mbi 800 mijë vota në të shkuarën, ndërsa PS-ja maksimumin historik e ka 765 mijë vota!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions League/ Monchengladbach ”shtyp” Shakhtarin, City merr kualifikimin

Përfundojnë dy ndeshjet e para të javës së 4 të fazës së grupeve në Champions League. Borussia Monchengladbach ka shktërruar Shaktarin e Donjetskut, duke...

1 javë në klasë, 1 javë në shtëpi: VOA zbardh skenarin e shkollave për mësimin

Në Shqipëri, autoritet e Shëndetësisë njoftuan sot se kanë propozuar që mësimi në shkolla të zhvillohet pjesërisht në distancë. “Pas rekomandimit të Komitetit të Ekspertëve...

Zaev: Bullgaria nuk ishte fashiste, kemi histori të përbashkët

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, ka deklaruar se Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë histori të përbashkët. Në një intervistë për agjencinë bullgare të lajmeve BGNES,...

Aksident masiv në Tepelenë, plagosen rëndë 5 persona

Një aksident automobilistik është regjistruar mbrëmjen e sotme në aksin Tepelenë-Mallakastër pranë fshatit Krahës. Mësohet se pesë persona jane lenduar rëndë, mes të cilëve dhe...

”Pyes veten nëse njerëzit do më duan akoma”/ Intervista e fundit e Maradonës

Diego Armando Maradona u nda nga jeta dhe bota nuk është më e njëjta. Për Argjentinasit dhe për shumë adhurues të futbollit në të...