E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

“Qeveria po improvizon”/ Ish-ministri: Vendet në Evropë po publikojnë planet e rihapjes

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu shprehet se teksa vendet tjera po bëjnë gati planet për daljen nga izolimi, qeveri shqiptare vazhdon me “improvizime”.

Përmes një postimi në Facebook, Shehu bën thirrje që qeveria të rrisë numrin e testeve, përndryshe sipas tij rrezikojmë “të zvarritemi pa siguri, të mos shfrytëzojmë as diellin, detin e ajrin tonë e të qëndrojmë të mbyllur gjatë brenda kufijve tanë”.

Sipas tij, Greqia dhe vende të tjera të BE-së do të vënë si kërkesë për lëvizjen në zonën Shengen një dokument shëndetësor të bazuar mbi testimin. Shehu thekson se kjo metodë është e besueshme, e lirë dhe e realizueshme në laboratoret tona.

Postimi i plotë:

Kjo Qeveri “fallxhore”, qe po na privon prej Diellit tek “Levizja e lire”!!

Ne akoma vazhdojme me “improvizime” ndersa vendet e tjera europiane si Gjermania, Austria, Italia, Spanja, por edhe te Rajonit si Greqia, po publikojne etapat e qarta te procesit te hapjes.
Ne vazhdojme te hedhim “fall” per te njohur realitetin, domosdoshmeri kjo per hapjen, ato vende, por edhe ShBA, si siguri gjate atij procesit i japin shtimit eksponencial te testimeve virusale dhe imunologjike, metoda qe ne i konsiderojme “tabu” per publikun, ndersa laboratoret, qe ofrohen per tu bere pjese e kesaj procedure, “armiqesore”.
Prandaj kurba jone e epidemise ka ate konfigurim te pa interpretueshem, sikur te jete pregatitur ne “shpella” magjistaresh e fallxhoresh me nje qeveri qe vecse pret “tymin” e leshuar prej andej.
Nderkaq Greqia dhe vende te tjera te BE do te vene si kerkese per levizjen ne zonen Shengen nje dokument shendetesor te bazuar mbi testimin, kryesisht ate imunologjik, metode kjo me besueshmeri, e lire dhe e realizueshme ne laboratoret tona, por e anatemuar nga Qeveria “fallxhore”; Gjermanet autorizuan edhe laboratoret veterinare, amerikanet edhe farmacite per ta realizuar kudo e per kedo!!!
Qeveria, e cila prej janarit ka “notuar” ne amulli duhet te kuptoje se koha leviz shpejt, kerkon vendime objektive, dhe kjo nuk mund te realizohet ne bodrume “alkimistesh” dhe as me kurba “magjistaresh”, por me informacion nga terreni nepermjet testimeve masive ne popullesi duke vene ne dispozicion te gjitha kapacitetet tona, ndryshe rrezikojme te zvarritemi pa siguri, te mos shfrytezojme as diellin, detin e ajrin tone e te qendrojme te mbyllur gjate brenda kufijeve tane.

Lexo edhe :   Ulje e ndjeshme e të infektuarve me Covid-19 në vend, 12 viktima
Lexo edhe :   Pandemia/Komisioni Evropian shpall kufizimet për festën e Krishtlindjes

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...