E hënë, 25 Tetor, 2021
22.5 C
Tirana

“Shumë shpejt do arrestohet ‘Xhuxhi’!”/ Artan Hoxha “dush të ftohtë” prokurorëve të dosjes 339

Gazetari investigativ Artan Hoxha ka komentuar vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit, në lidhje me Vangjush Dakon. Ai ka fajësuar prokurorët e dosjes 339, të cilët sipas tij, kanë bërë hetime të paplota. Në tetor të vitit 2018, Artan Hoxha deklaroi në emisionin ‘Opinion’ se priten të tjera arrestime, sa i takon dosjes së Avdylajve në Shijak dhe Durrës.

Referuar arrestimeve të bujshme, mes tyre edhe personi me pseudonimin ‘xhuxhi’, i dalë prej përgjimeve nga grupi i Avdylajve. “Do ketë arrestime të tjera. Mes atyre nofkave është edhe “Xhuxhi”. Burime nga grupi i hetimit, se unë i kam pyetur pse nuk është identifikuar dhe më kanë thënë: Ne po mundohemi ta identifikojmë këtë personin, dhe në momentin që do ta identifikojmë, do lëshohet urdhër arresti”, deklaronte një vit më parë gazetari.

Ndërkohë, opozita më herët e ka cilësuar personin me nofkën “Xhuxhi” si kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dako, i cili ka folur në telefon me Avdylajt për blerje votash. Po ashtu, opozita e cilëson atë edhe si ‘peshkun e madh’ të këtij operacioni.

Statusi

Emisioni OPINION 25 tetor 2018,
I pata deklaruar live ish-kryebashkiakut te Durresit, se personi me nofken “xhuxhi” qe permendet ne pergjimet e dosjes 339, do te arrestohet, por prokuroret ende nuk e kane identifikuar saktesisht se kush eshte ai. Ne fakt qe nga ajo kohe prokuroria e krimeve te renda ka humbur 9 muaj e gjysem. Per kete shkak dy prokuroret e kesaj dosje edhe pse kaluan vetingun ne KPK, nuk u renditen ne listen fituese te 15 prokuroreve kandidat per Prokurorine Speciale SPAK.
Mesa duke provat “e plota” qe u mungojne prokuroreve tane per krimet e renda, qenkan depozituar mjaftueshem ne Rrugen e Elbasanit…
Kryeministri Rama sot ne mesdite tha se:”Daja qe shperndan qofte neper Tirane, ka vdekur”…
Por Xhaxha Se mi prej Amerike, jo vetem qe eshte gjalle, por eshte edhe ne detyre….

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vd*kja e turistëve ruse/Prokuroria kërkon ndihmë nga kompanitë e huaja

Lidhur me rastin e vdekjes së mistershme të katër shtetasve rusë, Prokuroria i është drejtuar me një kërkesë një kompanie të huaj, për të...

VIDEO/Semi përplaset me Fifin për shkopin që ajo mban në dorë, shpërthen në lot

Sherri i sajuar ndërmjet Fifit dhe Monikës, ka përshirë lojtarë të tjerë, duke krijuar jo pak polemika tek banorët e shtëpisë së “Big Brother...

Kina teston një raketë hipersonike dhe ndryshon rregullat e lojës

Nga: Pierre Haski Amerikanët kanë një shprehje të saktë për ta përkufizuar këtë lloj informacioni:ato janë “momentet Sputnik”, një referencë ndaj lëshimit të objektit të...

A janë propozimet e PD-së ashtu siç i quan Preç Zogaj reformë kushtetuese?

Nga: Luan Rama Përtej ngasjes romantike për ta parë nismën e fundit të Partisë Demokratike si një përpjekje për të realizuar më në fund vetingun e...

“Mos e bëj më legen”, Shehi debat te “Ekonomia”: Ministren e njoh që fëmijë

Në Komisionin e Ekonomisë është diskuar sot për eurobondin, që mori miratimin me votat e dy palëve me vetëm një abstenim. Gjatë diskutimeve nuk...