Kryesore

Shqipëria merr në janar kryesimin e presidencës të OSBE


               Publikuar në : 18:30 - 09/10/19 Enno

Sekretari i Përgjithshëm i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së Roberto Montella priti ditën e sotme një delegacion nga Kuvendi i Shqipërisë në kuadër të përgatitjes për marrjen e drejtimit të Presidencës së OSBE-së në vitin 2020. Një fokus i veçantë në këtë takim iu dha Reformës Zgjedhore, një prej kushteve të vendosura ndaj Shqipërisë për çeljen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Montella tha se shpreson që të gjitha palët të vazhdojnë të jenë të përfshirë në proces, përfshi përfaqësuesit e qeverisë, opozitës parlamentare dhe jashtë parlamentare, shoqëria civile dhe ekspertët vendas dhe të huaj. Në takim ishin të pranishëm kryetarja e Komisionit të Integrimit Europian, Rudina Hajdari, nënkryetarja Senida Mesi dhe deputeti i opozitës Ralf Gjoni.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT