E mërkurë, 20 Janar, 2021
3 C
Tirana

“Rindërtimi vetëm në 3D, s’ka transparencë për fondet”, Valteri akuza Ahmetajt

Seanca parlamentare ka nisur me një interpelancë me ministrin e Shtetit per Rindërtimin Arben Ahmetajn, kërkuar nga deputeti Halit Valteri. Ky i fundit akuzoi ministrin se asnjë projekt i rindërtimit, nuk është bërë transparent. Ai tha se me mijëra familje nuk ka marrë asnjë mbështetje, ndonëse po bëhet një vit nga tërmeti. Në vazhdën e akuzave, Valteri shtoi se qeveria nuk ka bërë transparent asnjë projekt rindërtimi, por ende kemi projekte 3D.

“Një vit më parë, Shqipëria përjetoi sinjalin e parë të një vale sizmike shkatërrimtare. Ky makth ishte shkëndija e parë e asaj që do të vinte më pas. Bilanci i tërmetit të 26 nëntorit rezultoi katastrofik.

Në vend që ky të shërbente si një moment që të na bashkonte, konstatohet me keqardhje se mijëra familje edhe pse po bëhen një vit, nuk ka marrë asnjë mbështetje.

Nuk dihet edhe sa do të vazhdojë. Mungon mbështetja nga kryeministri dhe janë lënë në mëshirë të fatit nga shteti. Qeveria nuk ka bërë transparent asnjë projekt rindërtimi, thjesht kemi projekte 3D. Zoti ministër, shqiptarët presin përgjigje nga ju.

Ne sot kemi punime me hapin e breshkës. Sa banorë kanë përfituar fondin e rindërtimit? Vende të ndryshme u solidarizuan me Shqipërinë, shqiptarët duan të dinë se a ka fajtorë për 51 viktimat e tërmetit. Jepini përgjigje, e keni detyrim moral”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...