E hënë, 29 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

Reforma Zgjedhore/ Meta: Hap pozitiv, por i pamjaftueshëm

Dy bashkëkryetarët e Komisionit të Posaçëm për Reformën Zgjedhore, Damian Gjiknuri dhe Rudina Hajdari, u takuan ditë më parë me dy të mandatuarit e opozitës për dakordësimin me mazhorancën për Reformën Zgjedhore, Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili. Ndodhi një paqtim, ku u arrit dakordësia politike për Reformën Zgjedhore. I pyetur për këtë temë, Meta tha se “është hap pozitiv, por i pamjaftueshëm”.

“Eshtë hap pozitiv, sepse përfundimi i Reformës Zgjedhore është kërkesa e Bundestagut dhe gjithë procesit të kushtëzuar për hapjen e negociatave. Shpresoj të mos ketë surprizë tjetër rrugës.

Edhe sikur ky hap të jetë pozitiv, është fare pak edhe tepër vonë. Kërkohet një tryezë tjetër shumë e thellë, më e përgjegjshme për të plotësuar të gjitha detyrimet. Duhet të shkojë përtej Reformës Zgjedhore, sepse ajo nuk do të zgjidhë ndonjë gjë të jashtëzakonshme”, u shpreh Meta në një intervistë për “Abc News”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...