E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Rama ua pret shkurt gazetarëve: Na lini të vazhdojmë punën!

Kryeministri Edi Rama ka sjellë në fokus debatin, protestën e gazetarëve dhe kërkesën për lirinë e mediave. Rama ka mbajtur fjalën hapëse në Pallatin e Brigadave, aty ku kanë nisur punimet e mbajtjes së Samitit të Tiranës, pjesë e të cilit janë bërë dhe liderët e Ballkanit Perëndimor. Teksa përshëndeti të pranishmit, Rama iu drejtua gazetarëve që ti linin të vijonin punën.

“Përpara se sa të nisim seancën, ju falenderoj shumë që pranuat ftesën në një kohë kaq të shkurtër. Jam i lumtur që t’ju uroj të gjithëve mirëseardhjen në Tiranë. Kjo është një shenjë e qartë e vullnetit tonë, për të marrë një autorësi rajonale të zbatimit të planit të BE-së, ekonomik dhe të investimeve për Ballkanin Perëndimor.

I jam dhe shumë mirënjohës dhe komisionerit që e nisi dhe e promovoi këtë plan të madh si një instrument kyç, që do të na ndihmojë të rimëkëmbeni në një epokë post-pandemike. Të na çojë apo të shkojmë drejt rritjes së qëndrueshme.

Faleminderit dhe do t’i kërkoja me mirësjellje medias që të na lërë të vazhdojmë punën. Si fillim do të doja t’i jepja fjalën komisionerit për të krijuar….”- tha Rama.

Në Tiranë zhvillohet samiti i radhës i liderëve të Ballkanit Perëndimor, ku marrin pjesë kryeministrat e 6 vendeve rajonale. Duke filluar nga ora 10:30, mbërritën një nga një drejtuesit e shteteve, ndërsa samiti i nisi punimet rreth orës 11:10 në Pallatin e Brigadave. Përveç kryeministrave të 6 vendeve rajonale, i pranishëm është edhe eurokomisioneri i BE Verhelyi.

Lexo edhe :   BE-Franca kundër Ruçit/ Kuvendi reflekton me vonesë, fton gazetarët në takim
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...