E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Nostalgji futbolli/ Sot ka ditëlindjen, dy histori me Karlo Ançelotin

“Kur luaja për Parisin, një ditë bashkë me shokët e tjerë të skuadrës shkuam pas stërvitjes për të ngrënë në një restorant elegant pranë Harkut të Triumfit. Dhe në një moment, Lavezzi thotë: “Po telefonoj njëherë Ancelottin për t’i thënë që të vijë dhe ai”. Ne nuk donim probleme dhe i thamë: “Plak, mos, mos na sill trajnerin k’tu. Je çmendur, do t’na bësh me fjalë”.

Por Laveci, përkundër gjithçkaje, telefonoi Ançelotin dhe i tha: “Ku je? Po hamë në një restorant, eja këtu”.

Kur e mbylli telefonin, menduam që Ancelotti nuk do të vinte, por pas pesëmbëdhjetë minutash ai u duk në restorant. Piu një pije aty me ne dhe na tregoi histori të bukura nga kohët e Milanit. Pas pak, u ngrit dhe na tha: “I’a kalova shumë mirë, por duhet të shkoj në shtëpi. Bëni ç’të doni këtu, por të dielën pres që të luani shkëlqyeshëm.” Na përshëndeti dhe u largua. U pamë me njëri-tjetrin dhe thamë: “Si mund të mos duash të luash për këtë trajner? Duhet të fitojmë shumë për të “.-Tiago Mota

“Nga të gjithë trajnerët që kam kaluar, në dhomën e zhveshjes, Karlo ka qenë padiskutim më i qeti. Ai i mban shqetësimet dhe presionet përbrenda, që ekipi të mbetet i qetë. Dhe fiton e fiton. Edhe ka raste që herë pas here edhe njeriu më i mirë në botë shpërthen. Hera e fundit që ai shpërtheu me të vërtetë ishte në Lugano, pas një humbje miqësore kundër një ekipi të Serisë B në Zvicrër. Dukej i çmendur. Na lloj lloj gjërash, na ofendoi si kafshë. Gjëra të rënda, të papërsëritshme.

Nuk po ndalonte dhe mua më erdhi të qeshja, sepse e kishin lënë pëllumbat: nuk e kisha parë kurrë ashtu. Ishte i gjithi i kuq dhe pranë tij ishte Galliani me kravatë të verdhë: së bashku i ngjanin ylberit. Pas dy ditësh kërkoi falje, sepse ai kurrë nuk e mban inatin deri në fund. Brenda është i ëmbël. Karleto duhet të respektohet gjithmonë dhe në çdo rast.

 Për futbollin e bukur që shpreh.

Për mënyrën se si flet me ekipin.

Për mënyrën se si sillet jashtë fushe.

E kanë portretizuar në një mijë mënyra.

Për mua është thjesht një mik.

Një mik buçko ”.-Paolo Maldini

Lexo edhe :   10 shprehje nga Luixhi Pirandelo, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë
Lexo edhe :   10 shprehje nga Luixhi Pirandelo, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

Sot mbush 62 vjeç Karlo Ançeloti. /TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...