E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

BE-Franca kundër Ruçit/ Kuvendi reflekton me vonesë, fton gazetarët në takim

Një ditë më parë, gazetarët dolën në protestë pas vendimit të Kuvendit për t’i lënë jashtë komisioneve dhe seancave plenare. Ata e cilësuan këtë vendim të Byrosë së Kuvendit, si një tentativë për të censuruar punën e tyre. Në vendimin e marrë nga Byroja e Kuvendit pak ditë më parë, thuhet se prania e kamerave të shumta në korridore dhe në komisionet parlamentare, krijonte vështirësi për menaxhimin dhe mbarëvajtjen e mbledhjes për shkak të ambienteve shumë të vogla të sallave ku zhvillohen mbledhjet.

“Sipas disa ndryshimeve në Rregulloren e Kuvendit, të miratuara në Byronë e këtij institucioni, gazetarët do t’i ndjekin aktivitetet vetëm nëpërmjet rrjetit të transmetimit në një sallë të posaçme për gazetarët”.

Pas protestës së gazetarëve dhe kritikave të BE, Kuvendi ka thirrur gazetarët ditën e nesërme në një takim, për të diskutuar rreth vendimit për t’i lënë jashtë Komisioneve dhe seancave plenare. “Në përgjigje të shqetësimeve tuaja për sistemin e ri Audio-Video të instaluar në Kuvend, shqetësime të ngritura edhe në letrën drejtuar Kryetarit të Kuvendit, z. Gramoz Ruçi, nga Unioni i Gazetarëve Shqiptarë, ju ftojmë në një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të Kuvendit, z. Genci Gjonçaj, nesër, ditën e premte, në orën 11:00, në sallen në katin e katërt të Kryesisë së Kuvendit”, thuhet në njoftimin e Kuvendit.

Lexo edhe :   Rama ua pret shkurt gazetarëve: Na lini të vazhdojmë punën!

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...