E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Hidhen poshtë dyshimet për vetëvrasje, shefi i anti-drogës është vrarë

Oficeri i antidrogës së Ulqinit dhe Tivarit, Rudolf Elezoviç është vrarë. Një burim nga policia i tha “Vijesti” se rezultatet e para të hetimit tregojnë se oficeri i policisë Rudolf Elezoviç u vetëvra, por ka detaje që vendosin në pikëpyetje atë përfundim. Institucioni zyrtarisht njoftoi se anëtarët e policisë kufitare gjetën trupin e pajetë të kolegut të tyre Elezoviç, zhdukja e të cilit u raportua më 27 maj 2021. Trupi i pajetë u gjet pranë bregut të Bunës, në fshatin Shëngjergj të Ulqinit, rreth orës 21:40 minuta të së martës.

“Prokurori i shtetit në Prokurorinë e Lartë të Shtetit në Podgoricë u informua për ngjarjen dhe urdhëroi që trupi të dërgohet për autopsi, në mënyrë që të përcaktojë shkakun e vdekjes. Autopsia është kryer dhe rasti drejtohet nga Prokuroria e Lartë e Shtetit në Podgoricë”, thuhet në njoftimin e Administratës së Policisë.

Burime jo zyrtare kanë thënë se Elezoviç kishte një plagë me armë zjarri në kokë, por nuk u gjet asnjë armë. Sipas të njëjtit informacion, ai kishte dhjetë ditë që kishte ndërruar jetë. Prokuroria e Lartë e Shtetit në Podgoricë tha për “Vijesti” dje se ata kishin formuar një çështje me rastin e gjetjes së një trupi të pajetë mashkull, në Ulqin.

“Edhe pas marrjes së njoftimit, prokurori i detyrës, së bashku me oficerët e policisë, shkuan në vendin e ngjarjes për të kryer një hetim, gjatë të cilit u hoqën gjurmët e gjetura në vend, të cilat u dërguan për ekspertizë me urdhër të prokurorit. Personi identifikoi trupin dhe konfirmoi se ishte vëllai i tij, dhe në rrjedhën e mëtejshme të procedurës do të merren masa dhe veprime të tjera të nevojshme për të cilat paraqitet nevoja, të gjitha me qëllim të përcaktimit të të gjitha rrethanave të ngjarjes në fjalë”, ka thënë Prokurori dhe zëdhënësi i VDT Lepa Medenica.

Lexo edhe :   “Humbje e madhe për ne”, Fjolla Morina reagon për ish-shefin e anti-drogës
Lexo edhe :   Eliminimi i ish-shefit të antidrogës. Kush e nxori në pritë Rudolf Elezoviç?

Sipas “Vijesti”, hetimi drejtohet nga prokurori i lartë i shtetit, Zoran Vucinic. Zhdukja e Elezoviç u raportua nga gruaja e tij Marina më 27 maj. Ai ishte shefi i policisë në Ulqin. Këtë funksion e mbajti për gati gjashtë vjet, deri në vitin 2014 – kur u zëvendësua nga Sead Đozović. Më parë ai ka punuar në pozicione menaxheriale në Departamentin e Sigurisë së Ulqinit, dhe më vonë ai mbajti poste të përgjegjshme në Sektorin e Policisë Kufitare. /Përshtati: Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...