E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Rama shpërthen ndaj Vjosa Osmanit: Propagandë për vota

Kryeministri Rama ka folur sot për mungesën e tij në Kuvend, gjatë vizitës në Tiranë të presidentes në detyrë të Kosovës, Vjosa Osmani.

Rama është treguar mjaft i drejtëpërdrejtë, sa i takon qëndrimit të tij ndaj presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani.

Ai tha se Kosova ka probleme me veten. Mjaft i rebeluar, kreu i qeverisë shqiptare deklaroi se Vjosa Osmani erdhi në Tiranë për të bërë propagandë, për të fituar vota në Kosovë.

“Objektivi ynë ka qënë dhe mbetet zero probleme me fqinjët, por nuk do të thotë fshehje të problemeve, por zerim. Përtej kësaj nuk është se kemi probleme. Nuk kemi asnjë problem me Kosovën.

Kosova ka probleme me veten, dhe nëse mund të bëj përkufizim është se prej disa kohësh, polika e brendshme është e jashtme dhe anasjellta.

Është problem që e shoh me shumë shqetësim, dhe e kam adresuar në mënyrë konstante me udhëheqësit dhe publikisht. Një nga shtyllat e politikës së jashtme që ka të bëjë me politikën rajonale është bërë si kalaja e Rozafës, disa e ngrenë ditën dhe disa e shembin natën.

E pakonsiderueshme që një qeveri legjitime të firmosë në Shtëpinë e Bardhë dhe presidentja të bëjë politikë të brendshme me këtë shtyllë të politikës së jashtme. Akoma më grotesk është debati për traun, paraqitet si kufi.

Kjo është të bësh politikë të brendshme me një çështje administrative, dhe të vish në Tiranë të bësh propagandë për të fituar vota në Kosovë. Nuk është kufi, sikundër trau që do të vendoset në Milot-Fier. Nuk është kufi”.

Lexo edhe :   Kosovë/ Jep dorëheqjen nga posti ministri i njohur shqiptar
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...