E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

‘E kemi mbajtur me thonj në atë nivel’, Rama: Çmimi i energjisë është ulur

Në një konferencë për mediat, kryeministri Edi Rama mohoi pretendimet se çmimi i energjisë elektrike për konsumatorët në Shqipëri të jetë ndër më të lartit në Evropë. Duke folur përmes shifrave, kreu i qeverisë tha se çmimi i energjisë elektrike për konsumatorët është ulur nga 13.5 në 9.5 lekë, ndërsa shtoi se është rritur vetëm çmimi i energjisë për bizneset.

“Çmimi i energjisë për konsumatorët nuk është absolutisht ndër çmimet më të larta në Evropë siç thatë ju, kjo është krejt e pavërtetë.

Meqë ju lexoni raporte. Merrni shikoni sa ka qenë çmimi në 2013-ën dhe sa është sot, ka qenë 13.5 dhe sot është 9.5 lekë. Kështu që çmimi për konsumatorin familjar ka rënë.

Nuk është ndër çmimet më të ulëta, përkundrazi është një çmim i mbajtur me thonj në atë nivel, sepse nëse dot ta linim të lirë llogarinë me parimet e tregut të lirë, s’do ishte aty. Është e vërtetë për biznesin është rritur, kjo s’është sekret. Është funksion i parimit tonë, kush fiton më shumë, paguan më shumë”, u shpreh kryeministri Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...