E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

“Rama-Meta-Ruçi”, Kurti: U kërkova takim, s’më kthyen përgjigje asnjëherë

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur ‘pa doreza’ mbrëmjen e sotme në  “Ilva Now” , ku zbuloi se kishte kërkuar një takim me Ramën, Metën e Ruçin, për situatën aktuale të pandemisë, por ai nuk ka marrë asnjëherë një përgjigje. Ky takim ishte kërkuar në muajin mars, por asnjëherë nuk u mbajt, pasi Kurtit nuk i kthyen asnjëherë një përgjigje pozitive, duke e lënë në heshtje. Kurti nuk e ka lënë me kaq, duke zbardhur detajet e asaj çfarë kishte planikuar të ndodhte mes qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë. Tirana zyrtare ka heshtur, por Albin Kurti duket se kërkon ende të dijë se çfarë ka çaluar në këtë çështje.

“Nuk kanë heshtur të gjithë. A nuk duhej të pyesni ata, pse kanë heshtur? Thyeja njëherë atyre heshtjen dhe pastaj po flas për atë që ata thonë. Le të flasin njëherë ata, jemi dy shtete të një kombi apo jo?”, deklaroi Kurti gjatë intervistës në ‘Ilva Now’.

Ndër të tjera, kryeministri i Kosovës tha se në një letër dërguar homologut Edi Rama, për mbajtjen e një takimi të përbashkët në kohën e pandemisë, tha se nuk kishte marrë kurrë ndonjë përgjigje.

Lideri i VV-së tha se për këtë takim, i ka shkruar vetëm z. Rama dhe asnjë zyrtari tjetër. Madje për një takim të mundshëm kishte vënë në dijeni dhe Kryetaren e Kuvendit në Kosovë, Vjosa Osmani si dhe Presidentin Hashim Thaçi. Po kështu, ai tregoi më tej se nga mesi i muajit mars, i ka propozuar kryeministrit që të mbahet një takim me të, me presidentin Meta dhe kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçi.

Lexo edhe :   Rama: Italia na mbështet për hyrjen në BE! Mbyllja e kufijve, sfidë e vërtetë

“Gjatë pandemisë, Ministritë e Shëndetësisë kanë komunikuar dhe kanë shkëmbyer përvoja dhe materiale. Diku nga mesi i muajit mars, i kam shkruar kryeministrit Rama dhe i kam thënë që duke qenë se nuk po mund ta bëjmë dot takimin e dy qeverive, i kam thënë që të mbajmë një takim Rama-Meta-Ruçi dhe unë, Osmani dhe Thaçi. Për të diskutuar për pandeminë, por nuk mora përgjigje asnjëherë për këtë gjë”,  u shpreh më tej Kurti.

Lexo edhe :   Rama bën bilancin e rindërtimit: Politikanët nuk janë të gjithë njësoj

Pak ditë më parë, Albin Kurti injoroi Thaçin, duke munguar në takimin konsultativ për qeverinë e re. Në këtë takim të pranishëm ishin kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ai i Nisma-së, Fatmir Limaj, përfaqësues të AKR-së dhe komuniteteve jo shumicë.

Marrëdheniet mes Ramës dhe Kurtit kanë qenë të agravuara. Më herët, kreu i qeverisë Edi Rama është prononcuar në lidhje me relatat që ka me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, politikan me të cilin dikur Rama ndante një raport mjaft të afërt.

Jo vetëm që nuk ndan më një relatë të ngrohtë me Albin Kurtin, por është shprehur se ndryshe prej tij, ai nuk bën politikë me marrëdhëniet dhe bisedat personale.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...