E hënë, 22 Shkurt, 2021
7 C
Tirana

Qytetet fantazmë, “piramidat” që mund të shembin ekonominë kineze (VIDEO)

Kina është sot superfuqi ekonomike. Ajo po investon në shumë vende të botës, për të zgjeruar ndikimin e saj.

Por disa nga investimet në vend, kanë rezultuar shumë të nxituara. Sot Kina ka mbi 50 qytete të ndërtuara vitet e fundit, që janë thuajse të pabanuara.

Shumë prej këtyre qyteteve, janë përpjekur të imitojnë metropole si Londra apo Parisi. Por rrugët e gjera dhe dritat e shumta, kanë njohur pak kinezë. Shembulli më klasik është Ordo.

Në fillim u projektua për 1 milionë banorë, por përfundoi në 300 mijë, pasi ra ndjeshëm çmimi i qymyrit në tregjet ndërkombëtare. Deri tani, vlerësohet se vetëm 2 për qind e ndërtesave janë të banuara, pjesa tjetër mbetet e braktisur.

Në total numri i apartamenteve bosh në këto qytete fantazmë, mund të jetë deri në 50 milion. Kina ka përdorur më shumë çimento në ndërtimin e këtyre qyteteve, sesa SHBA-ja gjatë gjithë shekullit XX-të. Ekspertët mendojnë se qytetet fantazmë, janë “piramidat” që mund ta shembin një moment ekonominë kineze.

                                     TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mediu i jep fund dyshimeve: Marëveshja me Bashën do bëhet

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se negociatat me Kryedemokratin Lulzim Basha po vazhdojnë dhe sipas tij mes tyre do të ketë...

Si vdekja e një vëllai nxiti një revolucion

Në një qytet provincial të përgjumur, lindi një djalë me emrin Vladimir Uljanov. Kur të rritej ai do të luante një rol të madh...

Itali/ Kapet me 300 mijë euro drogë biznesmeni shqiptar (Emri)

Një shqiptar i identifikuar si Dorian Resili, ka rënë në prangat e policisë italiane, pasi ky i fundit ëstë kapur me drogë, e cila...

Shëndetësia/ Hajdari: Mjekët paradite punojnë në publik, pasdite në privat

Arrestimi i gjyqtares Enkelejda Hoxha bëri shumë bujë në opinionin publik, pasi ajo kishte liruar nga burgu disa persona të dënuar me burgim të...

Nuk vuani aspak nga i ftohti gjatë dimrit? Ja çfarë e shkakton këtë gjë

Shumica prej nesh,detyrohemi të përjetojmë një periudhë me mot të ftohtë për të paktën një pjesë të vitit. Dhe një studim i ri ka...