E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Qeveria vijon përplasjet me gjyqtarët, SPAK “nis reprezaljen” në drejtësi

Dje gjatë një konference për media, kryeministri Edi Rama u shpreh se qeveria në mandatin e saj të tretë qeverisës, ka vendosur që të dëgjojë më shumë zërin e qytetarëve për çështjet me rëndësi strategjike për vendin, ekonominë dhe shoqërinë. Kjo do të bëhet përmes nismës “Këshillimi Kombëtar për Shqipërinë”, që sipas kryeministrit Edi Rama do të jetë një kuvendim popullor me shqiptarët brenda dhe jashtë vendit, për të dhënë mendimin e tyre për çështjet me rëndësi.

Rama foli edhe për hetimin e gjyqtarëve. Në pyetësor do të përfshihet edhe pyetja nëse shqiptarët duan që gjyqtarët dhe prokurorët që dalin nga Vettingu që kanë probleme, të shkarkohen direkt, pa vonesa. Rama solli edhe shembullin e një gjyqtare që pronën ku do ndërtohej Teatri i Kukullave, e ka kaluar në pronë të një privati, një javë para se të shkarkohej zyrtarisht nga Vettingu. Kryeministri i ka bërë thirrje SPAK-ut që këtë gjyqtare dhe të tjerë që janë shkarkuar se kanë pasur probleme me pasurinë, të thirren urgjentisht dhe të japin sqarime.

“Problematika tjetër është që nga njëra anë ne mendojmë se gjyqtarët dhe prokurorët që nuk e kanë kaluar Vettingun duhet të pezullohen në vend. Kemi pasur disa raste flagrante në kohë, që nga raste të rishikimit të dënimit. Po ju jap një rast, angazhohet qeveria e Shqipërisë për të ndërtuar qendrën e fëmijëve me një teatër të ri kukullash, përcaktojmë vendin dhe marrim të dhënat që është e jona, pra e shtetit, e publikut dhe bëjmë projekt. Por çfarë ndodh në momentin që ne duam të fillojmë punë, del se gjyqtarja ka bërë siguri padie një personi që në të shkuarën i ka humbur të gjitha. Tani dhe rasti është që gjyqtarja jep këtë vendim vetëm një javë para se të largohet nga Vettingu”, tha ai.

Lexo edhe :   Rama: Jam i vetmi pa titull, fjalën Master e kam tmerr
Lexo edhe :   O mosmirënjohës, Berisha ju bëri njerëz ju nuk i jepni as dorën

Kryeministri Edi Rama, u shpreh, se gjykatësja duhet që të thirret nga SPAK dhe duhet të jap shpjegime. Ai theksoi se edhe gjyqtarët e tjerë që nuk kanë kaluar Vettingun, duhet që të shkojnë para gjyqit. “Kjo gjykatëse duhet të thirret urgjentisht nga SPAK, sot, jo nesër! Siç duhen të thirren të gjithë ata që nuk e kanë kaluar Vettingun, pasi kanë pasur mospërputhje të pasurisë. Dhe këta njerëz duhet të shkojnë para gjyqit, sepse kanë grabitur njerëzit duke shitur të drejtat”, u shpreh Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...