E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Publikimi i targave, një “b*mbë tymuese” për të shpërqëndruar hetimin e pagave

Nga: Mero Baze

Publikimi i të dhënave të ndjeshme për qytetarët siç ishte listapagesa kombëtare vazhdoi sot me publikimin e të dhënave për veturat private dhe mund të vazhdoj më tej me rregjistra të tjerë kombëtar që ka shteti shqiptar. Kur u publikua rasti i parë, hamendjet e para ishin që mund të ishte sulm kibernetik i rastësishëm.

Pastaj hetimet kanë çuar në duart e prokurorisë së paku një zyrtar që pranon që ka kopjuar të dhënat “për qëllime studimore” dhe sapo ai e tha këtë në qeli, jashtë u publikua listpagesa e prillit, si për të thënë që nuk është ai djali fajtor. Më pas u shfaq në ekranin e familjes Berisha si shumë  e informuar ish-Drejtoresha e Tatimeve që e ka punësuar atë tipin dhe vazhdoi alarmin kryetarja e LSI. Sot kemi publikimin e regjistrimit të veturave. Pra kemi një diversifikim të goditjes në disa pika të ndryshme.

Është qartazi një sulm me prapavijë politike, kundër sigurisë dhe besimit tek shteti shqiptar. Përgjegjësia e institucioneve të shtetit shqiptar për protokollet e sigurisë është e plotë, por në këtë rast nuk mund të themi që fajin e ka vetëm viktima. Nuk nuk kemi të bëjmë me një veprimtari rastësore apo teka zyrtarësh, por me një sulm të motivuar politikisht për goditjen e sigurisë kombëtare.

Drejtues të LSI rrotull Ilir Metës dhe Berishës, në fakt kanë një vit që flasin nëpër tavolina për këto lista “që kanë në duart e tyre”. Madje njëra shpesh lëvdohej se ja kishte çuar si “pajë” LSI që ta kandidonte. Gazetarë afër tyre e pranojnë këtë dhe publikisht.

Njeriu i ndaluar nga policia që po hetohet për marrje të dhjënash është pjesë e asaj çete politike. Me sa duket për të krijuar një alibi për të, dhe për të mos e përqëndruar gjithë goditjen vetëm me vjedhjen e të dhënave nga sistemi tatimor, sot publikuan dhe regjistrin e targave të veturave personale.

Për hir të së vërtetës, regjistri i veturave personale, madje dhe regjsitri i gjendjes civile në Shqipëri, kanë qenë të shpërndarë gati legalisht në shumë duar noterësh dhe përmbaruesish që u lehtësonte punën e tyre me të dhënat personale.

Kjo ka qenë praktik prej vitesh madje dhe në redaksi gazetash së paku nga viti 2008, kemi pasur herë pas here CD me të dhënat e regjistrit të veturave apo të gjendjes civile që e përdornin gazetarët për të krijuar lidhje me ngjarjet e kronikës së zezë. Por për fat kurrë nuk është përdorur për shantazh publik si ky rast.

Ndaj publikimi i tij sot, është më shumë një bomb tymuese për të tërhequr vemendjen nga skandali i publikimit të pagave, i cili realisht është skandal pasi gjendet brenda një protokolli sigurie. Rregjistri i targave edhe pse përmban të dhëna personale, nuk është marrë kurrë seriozisht për tu mbrojtur dhe është lehtësisht i gjendshëm në tregun e zi të noterëve, përmbaruesve apo avokatëve.

Publikimi i sotëm është vetëm një përpjekje për të shpërqëndruar vemendjen nga ajo që ka ndodhur dje dhe pardje me regjistrin e pagave në sistemin tatimor të Shqipërisë, ku janë thyer standartet e sigurisë brenda sistemit të tatimeve, dhe që bën përgjegjës dhe AKSH për mungesë të kordinimit për ruajtjen e këtyre standarteve të sigurisë.

Është e qartë pse përpjekja për të vazhduar përhapjen e panikut me paralajmërime të tjera për publikim regjistrash kombëtar është presion mbi prokurorinë dhe procesin e hetimt që të mos thellohet tek hapi i parë i hetimit, ai i publikimit të listës kombëtare të pagesave. Aty në të vërtet është shumë e qartë kush faktor politik e ka krijuar skemën, përse e ka përdorur dhe përse po e përdor. Janë pikërisht të njëjtët që tani po hedhin në treg mallra të vjetër që askujt si ka shkuar mendja ti bëj publik për qëllime politike.

Publikimi i targave ka të njëjtin autor, por jo për të “diskretituar” njerëzit që kanë vetura private, por për të shpëtuar ata që janë shumë afër përballjes me ligjin me skandalin e pare. Është një bomb tymuese për të fshehur gjurmët e krimit që janë afër zbulimit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...