E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

‘Krishtlindja’/Austria do të japë një dozë të katërt përforcuese të vaksinës

Austria ka thënë se do të japë një dozë të katërt përforcuese Covid për punonjësit e shëndetësisë, pasi Evropa u përpoq të shmangte detyrimin në më shumë kufizime nga vala Omicron. Bordi Kombëtar i Vaksinimit të vendit, njoftoi vendimin në udhëzimin e përditësuar të botuar vonë të enjten, por tha se nuk kishte të dhëna të mjaftueshme shkencore për të rekomanduar që vaksinat e katërta të jepeshin më gjerësisht.

“Në funksion të një valë të afërt Omicron, (një vaksinim i katërt) mund të ofrohet në zona me rrezik të lartë (p.sh. personeli i kujdesit shëndetësor i ekspozuar) dhe në zona kritike sistematike nga gjashtë muaj pas vaksinimit të tretë”, tha bordi.

Austria njoftoi të mërkurën se do të forcojë përsëri kufizimet Covid nga 27 dhjetori, për të ngadalësuar përhapjen e variantit Omicron.

Që nga dita e Krishtlindjeve, pushuesve britanikë në Austri do t’u kërkohet të karantinohen nëse nuk u janë dhënë tre injeksione (dy doza dhe një përforcues) dhe mund të tregojnë një test negativ PCR të marrë brenda 72 orëve.

Në nëntor, qeveria e Austrisë njoftoi një bllokim të katërt kombëtar, dhe tha se do t’i bënte vaksinat të detyrueshme për të gjithë austriakët, vendi i parë i Bashkimit Evropian që e bën këtë.

Ndërsa ai bllokim tre-javor uli infeksionet e përditshme COVID-19 nga nivelet rekord, vendi po përgatitet për një rritje tjetër. Disa qindra raste të Omicron janë konfirmuar tashmë. Në udhëzimet e tij të përditësuara, Bordi Kombëtar i Vaksinimit tha se vaksinat e katërta COVID-19 mund t’u jepen grupeve në kujdesin shëndetësor dhe zonave të tjera kritike pas konsultimit mjekësor.

“Nuk ka ende asnjë provë që ky vaksinim shtesë mund të parandalojë infeksionet. Megjithatë, mund të supozohet se sëmundjet e rënda mund të parandalohen”, tha ai.

Ndërkohë, Italia tha të enjten se do të ndiqte Spanjën dhe Greqinë për ta bërë përsëri të detyrueshëm mbajtjen e maskave jashtë. Sipas rregullave të reja, personat që nuk janë vaksinuar do të ndalohen të hyjnë në muze, ekspozita, parqe argëtimi, sallone dhe salla bastesh – vende ku deri më tani ata mund të hynin me një test negativ.

Lexo edhe :   Gjermania rekomandon injeksione përforcuese për grupmoshën 12-17 vjeç

Republika Çeke njoftoi vonë të enjten, të gjithë të huajve që vizitojnë vendin do t’u kërkohet të kenë një test negativ PCR për koronavirusin përpara hyrjes duke filluar nga 27 dhjetori, përveç nëse kanë një dozë përforcuese të vaksinës.

Masa synon të kufizojë përhapjen e variantit të koronavirusit Omicron gjatë festimeve të Vitit të Ri, tha ministria. Vendi i Evropës Qendrore ka regjistruar vetëm dhjetëra raste të Omicron, ndërsa po “shërohej” nga vala e fundit e variantit Delta të virusit. Praga, zakonisht një destinacion popullor për festat e Vitit të Ri me turma që pinë në bare dhe në rrugë, do të lejojë që festimet të vazhdojnë këtë vit pas një gjendje të jashtëzakonshme që mbylli pijet në orën 22:00.

Lexo edhe :   Çfarë do të ndodhë këtë vit në Evropë? Ja cilët janë 4 skenarët

Një maksimum prej 50 personash, do të lejohen të mblidhen për ngjarjet pas 29 dhjetorit, përveç audiencës së ulur në teatro ose vende të tjera kulturore. Restorantet do të duhet të kufizojnë numrin e të ftuarve të ulur në një tavolinë në katër persona.

Në Spanjë, qeveria gjithashtu e bëri të detyrueshme vendosjen e maskës së fytyrës përsëri jashtë, si pjesë e një pakete që synon të përmbajë Omicron, ndërsa Belgjika ndaloi blerjet në grupe prej më shumë se dy pesonash.

Gjermania, Irlanda, Holanda dhe Belgjika kanë rivendosur bllokime të pjesshme ose të plota, ose masa të tjera distancuese sociale ditët e fundit.

Ministri i Shëndetësisë i Gjermanisë tha se ai nuk kishte përjashtuar një bllokim të plotë që do të mbyllte të gjitha bizneset, por jo thelbësore. Rastet tashmë po rriten në Francë, e cila si tashmë i ndaloi turistët në Mbretërinë e Bashkuar, por qeveria sot u zotua të mos sjellë kufizime të reja dhe të mbështetet në programin e tyre përforcues.

Irlanda raportoi të premten numrin e saj më të lartë të rasteve ditore të COVID-19 që nga fillimi i pandemisë.

Burimi i lajmit: dailymail. Përshtatur nga Tirana Today 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...