E shtunë, 23 Janar, 2021
9 C
Tirana

Pse nuk u bëhet tamponi të gjithë atyre që paraqiten në spital? Përgjigjet Manastirliu

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka treguar se pse nuk testohen për koronavirusin të gjithë ata që shfaqen në spital si të dyshuar.

Në një intervistë për emisionin “Mbrëmje në Abc”, Manastirliu tha se nëse do të veprohej kështu, atëherë do të kishte një ulje të vigjilencës së stafeve mjekësore.

“Ka disa teori, po i shqyrtojmë të gjitha mundësitë, kur bëjnë sens dhe kur nuk riskojnë pjesën tjetër të shërbimit. Sepse mund të jetë lehtësuese bërja e tamponit për të gjithëve që vijnë në spital, por kjo mund të ulte vigjilencën e stafeve mjekësore. Po çfarë bëjmë ne: në rastet kur ka një pacient të caktuar të rastit të dyshuar, vendoset direkt për tampon dhe izolim.

Padyshim që duhet të jemi të fokusar për të zbatuar protokollet, por s’duhet të harrojmë që çdo sëmundje infektive është rrezik. Studimet kanë treguar se në spitale kur zbatohen protokollet e mbrojtjes për mjekët, risku për marrjen e infeksionit është shumë i ulët”, tha ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...