E shtunë, 23 Janar, 2021
9 C
Tirana

Haradinaj: Gjykata Speciale duhej të ndërtohej brenda Kosovës

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, thotë se Gjykata Speciale është dashur të krijohet brenda Kosovës.

Në një intervistë për emisionin Pressing në T7, Haradinaj tha se AAK ishte një ndër partitë që votoi kundër themelimit të kësaj gjykate. Ai sqaron se kundërshtimet lidhur me këtë nuk ishin politike.

“Pozicionet kundërshtuese që kisha ndaj Speciales nuk ishin politike. Ne kemi një sistem ligjor shumë mirë të ndërtuar. Vetë fakti që Gjykata jonë Kushtetuese ka rrëzuar një president e tregon këtë. Unë kam folur me ndërkombëtarët. Kam kërkuar që pas 12 viteve të investimit në sundim të ligjit, dhe drejtësi në Kosovë, pse Gjykata të mos krijohet këtu. Pse Gjykata të mos krijohet përsëri me fonde të BE-së këtu me ekspertë të tyre. Por edhe me ekspertizë të tyre”, tha ai.

Sipas Haradinajt, Gjykata është selektive në punën e saj, teksa shtron pyetjen se pse nuk është krijuar një gjykatë që heton krimet e masakrave të Krushës, por vetëm ato të UÇK-së.

Haradinaj thekson se fakti që Gjykata ndodhet jashtë Kosovës, rrit edhe presionin ndaj UÇK-së në arenën ndërkombëtare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...