E enjte, 17 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Protesta tek Bregu i Lumit, ish-deputeti: Banorët u prenë në besë

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu  ka folur rreth situatës konfliktuale tek zona e Bregut të Lumit në Tiranë, ku banorët kundërshtojnë shembjen e banesave të tyre duke u përplasur me policinë.

Balliu, deklaroi se banorët e kësaj zone nuk janë shpronësuar nga banesat, dhe as nuk u janë garantuar kushtet minimale për strehim.

“Loti i parë dhe i dytë janë shpronësuar. Të gjitha ato shtëpi kanë të njëjtën problematikë, ndërsa në lotin e tretë qeveria me Bashkinë bënë vlerësimin për shtëpitë që sot po i prishin. E i prenë në besë banorët pas një marrëveshje që patën me ta. Kjo në shkelje të hapur të ligjit. Ligji e thotë qartazi, s’mund të shpronësosh një person pa i gjetur më parë kushtet për strehim”, u shpreh Balliu.

Ndërkohë, INUV-i shembi sot banesat te Bregu i Lumit, ndërsa gjatë përplasjes që banorët patën me Policinë, u lënduan 3 persona të cilët përfunduan në spital dhe 6 të tjerë u arrestuan.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...