Shqipëria

Presidenti Meta, mesazh ngushëllimi për regjisorin Gjergj Xhuvani


               Publikuar në : 16:39 - 14/08/19 Enno

Presidenti i vendit Ilir Meta ka ngushëlluar familjarët dhe të afërmit e regjisorit Gjergj Xhuvani, i cili ndërroi jetë ditën e sotme në një spital në Romë. Pas humbjes së betejës me një sëmundje të rëndë nga e cila vuante.

“Ikja kaq e parakohshme e këtij regjisori të shquar, skenaristi e producenti të spikatur, i cili shkëlqeu përmes punës së palodhur krijuese dhe modestisë fisnike, është një humbje e madhe për artin dhe kinematografinë shqiptare, që Ai i dha një dimension të shquar edhe ndërkombëtar”, shkruan Meta ndër të tjera.

Mesazhi i plotë:

Me hidhërim të thellë mësova për ndarjen sot nga jeta të Gjergj Xhuvanit!

Ikja kaq e parakohshme e këtij regjisori të shquar, skenaristi e producenti të spikatur, i cili shkëlqeu përmes punës së palodhur krijuese dhe modestisë fisnike, është një humbje e madhe për artin dhe kinematografinë shqiptare, që Ai i dha një dimension të shquar edhe ndërkombëtar.

I shpreh familjes, miqve e bashkëpuntorëve të tij ngushëllimet më të thella e të sinqerta për humbjen e të dashurit të tyre!

Gjergj Xhuvani na la pas një trashëgimi të jashtëzakonshme artistike, që nderohet me respekt nga të gjithë e do të mbahet mend gjithmonë.

I përjetshëm kujtimi i Tij!

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT