Sport

Xherdan Shaqiri flet për vështirësitë që ka kaluar: Ngrohesha duke vrapuar


               Publikuar në : 17:24 - 14/08/19 user tir

Një ndër futbollistët më të talentuar dhe të suksesshëm shqiptarë është pa diskutim Xherdan Shaqiri. Ai është vlerësuar nga shumë skuadra të njohura dhe vlen të theksohet fakti se pagesa e tij arrin shifra marramendëse.

Megjithatë fillimet e tij dhe jeta në Kosovë nuk ka qenë aspak e thjeshtë. Së fundmi ai ka treguar publikisht sakrificat që ka kaluar të cilat për hir të së vërtetës janë prekëse: “Shtëpia jonë nuk kishte nxehje qendrore. Vetëm një oxhak të madh. Ishte një shtëpi shumë e vjetër në një fermë në Basel, ishte ashtu si ishte. As që më shkonte mendja për shtëpinë dhe kushtet e saj, ngrohesha vetë duke vrapuar si një budalla.

Vëllai im i madh ishte ai që ankohej më së shumti për të ftohtin, pasi që dhoma e tij ishte sipër, larg nga oxhaku. Ai detyrohej të mbulohej ndoshta me pesë batanije gjatë kohës së dimrit. Zvicra është një vend i shtrenjtë për të gjithë, por ishte shumë më i vështirë për prindërit e mi sepse ata dërgonin para tek familjarët tanë që ishin në Kosovë”.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT