E hënë, 29 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

Preku zemrat e shqiptarëve, “Fundjavë Ndryshe” bën me shtëpi të re Rigertën

Rigerta Kurti ishte 10-vjeçarja e cila preku zemrat e gjithë shqiptarëve me historinë e saj. Së bashku me shtatë vëllezërit dhe motrat, fëmijëria e tyre ishte kthyer në një makth. Familja jetonte në kushte të mjerueshme në një shtëpi pa dritare, pa krevate, pa ushqime dhe të harruar nga të gjithë.

“Natë e ditë duke qarë”, drama e 10-vjeçares: Rrezikoj të mos eci dot

Rasti u publikua nga fondacioni “Fundjavë Ndryshe” i cili bëri me dije se veç nisjes së punës për rindërtimin e shtëpisë, do të kishte lajme të mira edhe për Rigertën. Vogëlushja ka pasur probleme me këmbën që kur kishte lindur. Por, mos pasja e mundësisë për ta trajtuar, ia kishte përkeqësuar duke i vështirësuar edhe ecjen. Drejtuesi i “Fundjavë Ndryshe” Arbër Hajdari njoftoi se Rigerta menjëherë pas bërjes publike të rastit, ajo mori përkujdesjen e nevojshme mjekësore në një spital privat.

https://www.youtube.com/watch?v=fJtQFUGBl8k&t=247s

“Rrezikoj të mos eci”, Hajdari:Lajme të mira për 10-vjeçaren që preku shqiptarët

Ndërkohë, tashmë afro dy muaj më pas, familja Kurti ka hyrë edhe në shtëpinë e re. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Hajdari ka bërë me dije se banesa është bërë e mundur nga bashkëpunimi mes kompanisë “”Alb Chrome” dhe kontributit të gjithë shqiptarëve.

“Gëzim dhe shpresë !
E Gëzofsh shtëpinë e re Rogerta❤ Jemi shumë të lumtur që i dhamë fund vuajtjeve tua.
Faleminderit Kompanisë “Alb Chrome” dhe të gjithë Shqiptarëve anë e mbanë botës për kontributin e tyre.
Zoti ju bekoftë? “Bamirësia nuk të varfëron””

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Arbër Hajdari (@arberhajdari) on

Historia është publikuar edhe nga emisioni “Fiks Fare”, i cili ka bashkëpunuar me fondacionin “Fundjavë Ndryshe” për t’i ardhur në ndihmë familjes Kurti./ TIRANA TODAY

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...