E martë, 25 Janar, 2022
6.5 C
Tirana

Rusia “surprizon” SHBA-në: Zbulon predhën meteorit, 27 herë më e shpejtë se zëri

Ushtria ruse ka zbuluar armën e saj më të re. Ajo është një armë hipersonike dhe është e para e këtij lloji në botë. E quajtur “Avangard”, ajo është një armë e klasit të parë nuklear, e aftë të kalojë dhe sistemit mbrojtëse të SHBA-së.

Të dyja superfuqitë, SHBA-ja dhe Rusia kanë prej vitesh në garë për një armë të tillë, madje të dyja kanë përhapur lajme se kanë ndërtuar një të tillë, duke e çuar garën e armatimeve në një nivel tjetër.

Predhat Avangard mund të udhëtojë 27 herë më shpejtë se shpejtësia e zërit. Ka një sistem të manovrueshëm që mund të shmangë çdo sistem mbrojtës apo radar, shkruan Associated Press.

Avangard do të montohet në raketat aktuale balistike. Ministri i Mbrojtjes rus, konfirmoi në një takim me presidentin Vladimir Putin se arma e re është gati, raporton AP.

Putin nga ana tjetër, më herët ka deklaruar: “Avangard” është në gjendje të sulmojë si një meteorit, me të njëjtën shpejtësi dhe forcë shkatërruese.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Kush është politikani rus, që Putin dëshiron ta infiltrojë në Ukrainë

FSHF regjistroi Veliajn/ Rama: I neveris përgjimet e bisedave!

Kryeministri Rama ka shuar heshtjen sa i takon një debati të fortë që ka ndodhur në orët e fundit pas publikimit të audio-përgjimit nga...

Në Turqi, qytetarët në radhë për të blerë bukë të lirë (VIDEO)

Pavarësisht motit me borë në Bursa, qytetarët krijuan radhë të gjata para kioskave të bukës BESAŞ për të blerë bukë të lirë. Qytetarët në rrethin...

Futet me thikë në dorë për të grabitur argjendarinë, pranga 35-vjeçarit

Blutë e Durrësit kanë arrestuar në flagrancë një 35-vjeçar, pasi ka tentuar të grabisë një argjendari në qytetin bregdetar. Në pranga ka rënë shtetasi...

Acari pushton vendin, nesër temperatura në -11 °C

Sot (e martë dt.25) dhe nesër (e mërkurë dt.26) ulja e ndjeshme e temperaturave dhe ngricat mund të krijojnë probleme të ndryshme dhe vështirësi...

Xhef Bezos synon të ndalë plakjen e njeriut

Nga: Daniel M. Davis Xhef Bezos ka nisur një mision për të mposhtur plakjen e njeriut. Ai sapo ka angazhuar shkencëtarin Hal Barron nga “GlaxoSmithKline”për...