E mërkurë, 12 Gusht, 2020
34 C
Tirana

Politika gjen dakordësinë/ Zeneli: Nëse nuk preket sistemi, pakti flluskë sapuni

Më të lexuarat

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Policia e Tiranës arreston 5 persona, ja për çfarë akuzohen

Policia e Tiranës njofton se së fundmi 5 persona kanë përfunduar në pranga. Bëhet fjalë për dy shtetas të cilët ishin shpallur në kërkim kombëtar...

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Putin: Kemi vaksinën e parë ndaj koronavirusit, e kam injektuar tek vajza ime

Presidenti rus, Vladimir Putin, pohoi sot se Rusia e ka gati vaksinën ndaj koronavirusit. Në një deklaratë për mediat, Putin tha se ai e...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Truproja i kreut të Kuvendit fotografohet duke qëlluar ndaj protestuesve në Liban

Truproja një prej zyrtarëve më të lartë libanez, Nabih Berri, është fotografuar duke qëlluar me armë zjarri ndaj protestuesve gjatë fundjavës. Truproja i lidhur me...

Bilanci/ Bie numri i rasteve të reja dhe viktimave në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit ka humbur jetën 1 person nga koronavirusi në vend. Nuk e ka...

“I besoj Putinit”, kush është presidenti i parë që do marrë vaksinën ruse

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, është shprehur mjaft besimplotë lidhur me zbulimin e vaksinës së koronavirusit nga Rusia. Duterte ka treguar gatishmërinë të bëhet personi...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Deputeti i opozitës së re Alban Zeneli, ka deklaruar në studion e emisionit “Repolitix” se kërkesat e grupit të tij parlamentar shkojnë përtej rekomandimeve të OSBE-së. Kërkesa e tyre është për ndryshimin e sistemit, pasi për të, ka prodhuar këto kriza. Referuar mbajtjes së tryezës së sotme për Reformën Zgjedhore, ai e cilëson mjaft pozitive bashkëpunimin që ofron opozita.

“Duhet të jenë 84 vota për Kodin Zgjedhor dhe 94 vota për ndryshime kushtetuese. Duhet të kemi një Reformë Zgjedhore të thellë. Aksioni jonë shkon përtej rekomandimeve të OSBE.

Ne kërkojmë ndryshimin e sistemit, sepse ky sistem ka prodhuar këtë lloj krizash. Unë dhe shumë kolegë të mi kemi dalë nga ky sistem. Por ky sistem ka prodhuar këtë lloj krize politike. Nëse kjo tryezë prodhon vetëm ato që po diskuton, është një flluksë sapuni. Unë e shoh pozitive uljen e opozitës në atë tryezë. Por çfarë ndryshoi që u ulën në atë tryezë? Asgjë!”, tha ai.

Lexo edhe :   Zgjedhjet e 2021-shit/ Erion Veliaj, ai që ka në dorë betejën e PS-së

Reforma Zgjedhore duhet të përmbyllet jo më vonë se data 15 mars e këtij viti. Në këtë konkluzion është arritur gjatë takimit që patën sot përfaqësuesit e mazhorancës dhe opozitës parlamentare. PS përfaqësohej nga Damian Gjiknurin, PD me Oerd Bylykbashin, opozita parlamentare me Rudina Hajdarin dhe LSI me Petrit Vasilin.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

PD akuzon Ramën: 147 milionë euro për punësime elektorale

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Edi Rama se ka shpenzuar 147 milionë euro për punësime elektorale. “Edi Rama ka paguar një mal me para për të...

OFL iu dërgon formularin 4 të dënuarve (Emrat)

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda,...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe aparat dialize për spitalin COVID 2

Biznesmeni dhe ish-deputeti i PD, Agron Shehaj i ka dhuruar dy respiratorë dhe një aparat dialize spitalit Shefqet Ndroqi, i cili është kthyer aktualisht...

Zgjedhjet e 2021-shit/ Erion Veliaj, ai që ka në dorë betejën e PS-së

Në fushatën e vitit 2021 epiqendra do të jetë kryeqyteti, jo vetëm nga numri i lartë i deputetëve që nxjerr, 35 të tillë, por...

“Dosja 339”, Gjykata e Posaçme e Apelit rrëzon kërkesën e dy ish-komisionerëve

Gjykata e Posaçme e Apelit ka rrëzuar kërkesën e dy ish-komisionerëve zgjedhorë në Shijak, Ramiz Tuda dhe Bujar Sula për ndryshim të masës së...