E mërkurë, 12 Gusht, 2020
34 C
Tirana

Marrëveshja/ Ish-kreu i KQZ: Palët kanë lëshuar pe falë presionit ndërkombëtar

Më të lexuarat

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Policia e Tiranës arreston 5 persona, ja për çfarë akuzohen

Policia e Tiranës njofton se së fundmi 5 persona kanë përfunduar në pranga. Bëhet fjalë për dy shtetas të cilët ishin shpallur në kërkim kombëtar...

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Putin: Kemi vaksinën e parë ndaj koronavirusit, e kam injektuar tek vajza ime

Presidenti rus, Vladimir Putin, pohoi sot se Rusia e ka gati vaksinën ndaj koronavirusit. Në një deklaratë për mediat, Putin tha se ai e...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Truproja i kreut të Kuvendit fotografohet duke qëlluar ndaj protestuesve në Liban

Truproja një prej zyrtarëve më të lartë libanez, Nabih Berri, është fotografuar duke qëlluar me armë zjarri ndaj protestuesve gjatë fundjavës. Truproja i lidhur me...

Bilanci/ Bie numri i rasteve të reja dhe viktimave në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit ka humbur jetën 1 person nga koronavirusi në vend. Nuk e ka...

“I besoj Putinit”, kush është presidenti i parë që do marrë vaksinën ruse

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, është shprehur mjaft besimplotë lidhur me zbulimin e vaksinës së koronavirusit nga Rusia. Duterte ka treguar gatishmërinë të bëhet personi...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Ish-kreu i KQZ-së, Kristaq Kume, ka përshëndetur uljen në një tryezë të opozitës dhe mazhorancës për Reformën Zgjedhore. I ftuar në “Real Story” në News24, ai tha se të dy palët kanë lëshuar, kjo si rezultat i presionit që iu është bërë.

Pas rreth një viti nga djegia e mandateve, politika gjeti dakordësinë për reformën zgjedhore, tashmë edhe me veton e Partisë Demokratike.

“Në vlerësimin tim, të dy palët kanë lëshuar dhe kanë lëshuar si rezultat i presionit që iu është bërë. Kujtoj kur ndër të tjera kemi diskutuar edhe për një platformë me disa kolegë të mi, kemi shpalosur për mënyrën ç’duhet bërë dhe si mundet të kapërcehet kjo krizë, ku pjesë e krizës ishte dhe reforma zgjedhore.

Propozimi i rrugës ishte pikërisht kjo që ka ndodhur sot. Të krijohet një grup që të punojë jo në mjediset e parlamentit, dhe të bëjnë pjesë e përfaqësuesve e të gjithë partive politike dhe shoqërisë civile, nga grupe të interesit, specialistë dhe stafe akademike të universitetit. Dhe së bashku të dakordësohen për ndryshime që duhen bërë në legjislacion dhe pastaj të kalojnë në parlament. As më pak dhe as më shumë, këtë kanë bërë dhe me një ndryshim të madh me atë që kemi kërkuar ne, ranë dakord ta bëjnë vetë vetëm partitë politike, pa pjesën tjetër që është po kaq e interesuar.

Në qoftë se ajo që ne kemi artikuluar gjatë kësaj periudhe ka pasur dhe këtë efekt, ne e quajmë goxha të mirë. Domethënë nuk është vetëm presioni i ndërkombëtarëve, por edhe presioni jonë. Sot janë ulur dhe kanë lëshuar të dy”, u shpreh Kume.

“Reforma bëhet se duhet bërë. Me këtë legjislacion që kemi, kemi prodhuar shmangien nga parimi bazë. Për mua fakti që është përjashtuar kjo pjesë e shoqërisë, shumë e interesuar, nuk më lë shije të mirë. Është thënë se do të punojmë. Ky këshill duke iu referuar programit dhe platformës së miratuar në komision para 2 viteve, është thënë që jemi të hapur të trajtojmë çdo çështje tjetër, qoftë ato për sistemin dhe për referendumin.

Është e vështirë që të arrihet deri atje ku ne kërkojmë që të arrihet, nëse nuk do të jetë sërish presioni ndaj palëve. Nuk mjaftojnë disa ndryshime në legjislacionin zgjedhor për të arritur atje ku duam”, deklaroi ndër të tjera ish-kreu i KQZ.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

PD akuzon Ramën: 147 milionë euro për punësime elektorale

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Edi Rama se ka shpenzuar 147 milionë euro për punësime elektorale. “Edi Rama ka paguar një mal me para për të...

OFL iu dërgon formularin 4 të dënuarve (Emrat)

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda,...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe aparat dialize për spitalin COVID 2

Biznesmeni dhe ish-deputeti i PD, Agron Shehaj i ka dhuruar dy respiratorë dhe një aparat dialize spitalit Shefqet Ndroqi, i cili është kthyer aktualisht...

Zgjedhjet e 2021-shit/ Erion Veliaj, ai që ka në dorë betejën e PS-së

Në fushatën e vitit 2021 epiqendra do të jetë kryeqyteti, jo vetëm nga numri i lartë i deputetëve që nxjerr, 35 të tillë, por...

“Dosja 339”, Gjykata e Posaçme e Apelit rrëzon kërkesën e dy ish-komisionerëve

Gjykata e Posaçme e Apelit ka rrëzuar kërkesën e dy ish-komisionerëve zgjedhorë në Shijak, Ramiz Tuda dhe Bujar Sula për ndryshim të masës së...