E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Përshkallëzim i mundshëm i tensioneve Rusi-Ukrainë, SHBA vihet në lëvizje

Sot, presidenti Joe Biden do të realizojë një telefonatë me presidentin rus Vladimir Putin, në atë që pritet të jetë një takim shumë i rëndësishëm për të dy liderët në mes të tensioneve të përshkallëzuara midis Rusisë dhe Ukrainës.

Sipas një vrojtimi paraprak të thirrjes nga Shtëpia e Bardhë, “Udhëheqësit do të diskutojnë një sërë temash në marrëdhëniet SHBA-Rusi, duke përfshirë stabilitetin strategjik, kibernetikë dhe çështjet rajonale. Presidenti Biden do të nënvizojë shqetësimet e SHBA-së për aktivitetet ushtarake ruse në kufirin me Ukrainën, dhe riafirmojnë mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha të hënën se bisedimet midis Bidenit dhe Putinit do të zhvillohen përmes një lidhjeje të sigurt video “pas dyerve të mbyllura”.

“Nuk do të ketë transmetim të drejtpërdrejtë. Unë mendoj se do të tregojmë fillimin e takimit. Fillimi do të transmetohet, i gjithë takimi do të mbahet me dyer të mbyllura”, tha ai, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve Tass.

“Ne besojmë se do të jetë një video konferencë mjaft e gjerë dhe e gjatë e mbajtur nëpërmjet një kanali të sigurt komunikimi. Ne presim që ajo të jetë e gjatë”, shtoi Peskov.

Të dy liderët morën pjesë në një samit në Gjenevë qershorin e kaluar. Thirrja e tyre e fundit e njohur publikisht ishte në korrik.

Një ditë përpara thirrjes SHBA-Rusi, Pentagoni konfirmoi se ka parë “aftësi të shtuara ushtarake” nga forcat ruse përgjatë kufirit të vendit me Ukrainën.

“Ajo që ne vazhdojmë të shohim dhe ajo që vazhdojmë të shohim është aftësia e shtuar që presidenti Putin vazhdon të shtojë, aftësi të shtuara ushtarake në pjesën perëndimore të vendit të tij dhe rreth Ukrainës”, tha zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby.

Rusia ka ngritur linja furnizimi, duke përfshirë njësi mjekësore dhe karburant, që mund të mbështesin një konflikt të zgjatur nëse Moska zgjedh të pushtojë, i thanë CNN dy burime të njohur me vlerësimet e fundit të inteligjencës. Dhe gjetjet e fundit të inteligjencës amerikane vlerësojnë se Rusia mund të fillojë një ofensivë ushtarake në Ukrainë brenda disa muajsh, pasi grumbullon deri në 175.000 trupa përgjatë kufirit.

Lexo edhe :   Ministri i Jashtëm ukrainas i alarmuar: Po rritet grumbullimi i trupave ruse

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, tha gjatë konferencës për shtyp të së hënës se Biden “do të jetë i qartë – siç e kemi përcjellë publikisht – se ne kemi përgatitur një sërë sanksionesh ekonomike ose opsione ekonomike që mund të kenë një ndikim të dëmshëm në ekonominë ruse”.

Një zyrtar i lartë i administratës tha të hënën se SHBA-ja ishte e përgatitur të marrë “kundërmasa thelbësore ekonomike” që synojnë të shkaktojnë “dëm të rëndësishëm dhe të rëndë ekonomik në ekonominë ruse” nëse Putini vazhdon me një përshkallëzim ushtarak në Ukrainë.

Putin tha javën e kaluar se ai do të bënte thirrje për marrëveshje specifike, që do të përjashtonin çdo zgjerim të mëtejshëm të NATO-s drejt lindjes dhe vendosjen e armatimit të saj pranë kufijve të Rusisë. Nëse Putini i thotë Bidenit të martën se NATO nuk duhet ta pranojë Ukrainën si një anëtare, siç pritet të bëjë ai, Biden nuk ka gjasa të pranojë kërkesën.

Lexo edhe :   Ukraina dhe Rusia komunikojnë sërish

Sipas një deklarate të Shtëpisë së Bardhë, Biden mbajti një telefonatë me aleatët evropianë të hënën mbrëma për të diskutuar “shqetësimin e tyre të përbashkët për ndërtimin e ushtrisë ruse në kufijtë e Ukrainës dhe retorikën gjithnjë e më të ashpër të Rusisë”.

Udhëheqësit në thirrje, që përfshinte presidentin francez Emmanuel Macron, kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministrin italian Mario Draghi dhe kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, i kërkuan Rusisë të deeskalojë tensionet dhe shprehën mbështetje për sovranitetin e Ukrainës.

Deklarata e Shtëpisë së Bardhë thotë se liderët “do të qëndrojnë në kontakt të ngushtë, përfshirë në konsultim me aleatët e NATO-s dhe partnerët e BE-së, për një qasje të koordinuar dhe gjithëpërfshirëse”.

Një zyrtar i lartë i administratës tha këtë javë se SHBA-ja është angazhuar në “diskutime intensive me partnerët tanë evropianë rreth asaj se çfarë do të bënim kolektivisht, në rast të një përshkallëzimi të madh ushtarak rus”.

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, foli me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky të hënën përpara thirrjes SHBA-Rusi.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...