E enjte, 16 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Përhapja e shpejtë e koronavirusit në Itali/ Britania merr vendimin drastik

Shpërthimi i fuqishëm dhe pothuajse i menjëhershëm i koronavirusit në Itali ka bërë që edhe shtetet tjera të mobilizohen edhe më shumë.

Menjëherë pas rasteve të para të koronavirusit në Itali, Rumania bëri me dije se çdo shtetas që do vinte nga ky shtet do izolohej në karantinë për 14 ditë. Po të njëjtin vendim ka marrë edhe Britania e Madhe sot, duke e cilësuar si një masë paraprake për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Të gjithë ata që mbërrijnë nga Veriu i Italisë (Pisa, Firenze dhe Rimini), edhe për ata që kanë ‘simptoma të lehta’ do të ketë një ‘vetëizolim’ prej 14 ditësh.

Ky vendim drastik do të jetë i detyrueshëm edhe për ata që s’kanë asnjë simptomë, për të njëjtën periudhë karantinë, edhe për të gjithë ata që vijnë nga Lombardia dhe Veneto, të izoluar me vendim të qeverisë italiane.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....