E mërkurë, 28 Korrik, 2021
20.5 C
Tirana

Përhapja e koronavirusit, OBSH paralajmëron Afrikën

Përhapja e koronavirusit me shpejtësi në shumë vende të Evropës, ka bërq që shumë vende nga e gjithë bota të mobilizohen për ta luftuar përhapjen e tij.

Paralajmërimi i radhës vjen për Afrikën, e cila njihet edhe si një qendër epidemish. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar vendet e kontinentit që të marrin masat e duhura për t’u përgatitur për koronavirusin.

Deri më tani në këtë kontinent janë shënuar vetëm 2 raste, një në Egjipt dhe një në Algjeri. Pacienti i infektuar në Egjipt u shërua pas trajtimit të marrë, ndërsa pacienti i diagnostifikuar në Algjeri ishte një person që kishte udhëtuar nga Italia.

Koronavirusi i ka marrë jetën deri më tani më shumë se 2,700 personave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...