E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Përgjimet e Taçit/Ja dokumenti që futi në sherr Erion Braçen me Ervin Salianjin

Kuvendi u përfshi sot nga debate të forta, pasi deputeti i PD-së, Ervin Salianji akuzoi se ish-zv.kryeministri Erion Braçe rezulton i përfshirë në përgjimet për pastrim parash të biznesmenit Rezart Taçi, të shpallur në kërkim nga SPAK. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Salianji e akuzoi ish-zv.kryeministrin se i del emri në përgjimet e prokurorisë italiane.

 

Por si qëndron e vërteta?

Referuar dokumentit ekskluziv të siguruar nga gazetari Thimi Samarxhiu në Top News dhe Gazeta SHQIP, aty nuk përmendet emri i Erion Braçes.

Dokumenti i përgjimit të Rezat Taçit mban datën 18 tetor 2021, por në atë kohë, Erion Braçe nuk ishte zv.kryeministër i Shqipërisë, pasi ishte dekretuar qeveria e re.

Teksa iu përgjigj akuzave të deputetit demokrat, vetë Erion Braçe la të kuptohet se mund të jetë dikush tjetër në këtë dosje, por pa dhënë emra.

Se sa i shqetësuar jam unë për bujqit e di unë, në këtë sallë ka shpifës të dënuar nga gjykata. Në 18 tetor 2021 nuk kam qenë zv kryeministër. Në këtë sallë ka njerëz që paguhen për të shpërndarë akuza, do ua provoj që paguhen me cash, këto histori me lojëra luftash përfundojnë te dita e pagesës cash. O e kam denoncuar unë Armo-n, o s’ka fol njeri këtu. E kam kallëzuar edhe në prokurori. Mua dhe Taçin na ndan një oqean i tërë, s’kemi folur kurrë bashkë. Nuk kemi shkëmbyer asnjëherë asgjë, s’kam shkelur kurrë në televizionin e tij, Ka fytyra këtu që ka qenë”, tha deputeti Erion Braçe.

Lexo edhe :   Një demagog i pandreqshëm, i paaftë, mëkatar dhe ende i rrezikshëm

Ja çfarë shkruhet në dosje

Më 18 tetor 2021, Petruzzella, duke folur me partneren e tij, i tregon që është akoma optimist për situatën pasi bashkëpunëtorët e tij kishin “arritur deri tek kryeministri”, dhe se nuk rezultonte që llogaria tek “Alpha Bank” të ishte sekuestruar. Megjithatë ai thotë se ishte e nevojshme të bëhej një lëvizje “si fillim i zhdukim, pastaj i kalojmë për në Hong Kong, ose diku tjetër”.

Përgjimet e Taçit/ Ja dokumenti që futi në sherr Erion

Përgjimet e Taçit/ Ja dokumenti që futi në sherr Erion

Fabio: Më tha duhet të rrish i qetë, jemi me fat që klienti është 90 vjeç….kështu që duhet të kalojnë tre muaj…ai thotë “Fabio, të kuptoj mirë, por nuk varet vetëm nga unë”.

Lexo edhe :   Një demagog i pandreqshëm, i paaftë, mëkatar dhe ende i rrezikshëm

Marina: Po ti e kuptove këtë?

Fabio: Po, dreqin kanë arritur deri tek Kryeministri

Marina: Por e ke kuptuar që nuk varet vetëm nga ai? Do me thënë është e vërtetë ajo që thotë?

Fabio: Po, po sigurisht

Marina: Se e ke parë vetë?

Fabio: Ma tha me siguri, se drejtori i bankës thotë që gjërat nuk kanë qenë, nuk janë dhe nuk do jenë ndonjëherë të ndërlikuara.

Marina: Po ti vetë ça përshtypjesh ke?

Fabio: Që kanë nevojë për kohë, që nuk ka ndonjë problem serioz. Përndryshe do kishin mbërritur…

Marina: Te kush? Tek ata apo tek Zummo?

Fabio: Tek Zummo….në fillim i zhdukim pastaj i kalojmë në Hong Kong ose diku tjetër.

Në vazhdimësi të bisedës kuptohet që Rezart Taçi nuk ka futur në lojë kryeministrin, por zv/kryeministrin, nga i cili pritej rikonfirmimin për veprimin, në mënyrë që të zhbllokohej fondi i Zummo-s. /Gazeta Shqip

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...