Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Çfarë ndodhi pas sherrit në Kuvend?/Braçe flet me Ballën, Salianji në telefon

Salianji e akuzoi Braçen sot në Kuvend, se ka dalë në përgjimet e antimafias italiane që zbuluan biznesmenin Rezart Taçi, në skemën e pastrimit të parave. Mes tyre pati një përplasje fizike në Kuvend. Fjala ‘kone’ e përdorur nga Salianji, nxehu gjakrat dhe Braçe iu kundërpërgjigj.

Pas sherrit fizik, Braçe e ka cilësuar Salianjin si shpifës që paguhet me para cash, ndërsa sqaron se ai kurrë nuk ka pasur lidhje me Rezart Taçin, dhe se ai është denoncuesi më i madh i aferave të tij me ARMO-n.

“Me thënë të drejtën, etika në këtë sallë veçanërisht ndaj grave mori fund në ditën kur e  gjithë urrejtja u derdh mbi një flet votimi kur ishte emri i një gruaje. Rikthejini ato pamje dhe do sillni se si mori fund etika atë ditë. Së dyti, erdha këtu sot për të folur për buxhetin. Kisha një qëllim dhe i shkova deri në fund për të folur për bujqit. Nuk akuzova askënd, tani në këtë sallë ka shpifës të dënuar nga gjykata dhe jo shpifës por komplotues në kurriz të nderit të njerëzve.

Dokumenti i përgjimit të Rezat Taçit mban datën 18 tetor 2021, unë e zotëroj të plotë dhe atëherë unë nuk kam qenë zv.kryeminitër. Që në shtator ku është betuar qeveria, unë kam qenë deputet. Që të jemi të qartë. Ka njerëz që paguhen për të shpërndarë akuza sa te njëri te tjerët, dhe do jua provoj që paguhen me cash. O e kam denoncuar unë ARMO-n, o s’ka fol njëri në këtë sallë dhe madje e kam kallëzuar edhe në prokurori. Aty e keni ARMO-n, varr të hapur të një korrupsioni politike. Unë s’kam folur kurrë me Taçin, dhe as jam takuar kurrë me atë njeri”, tha Braçe.

Erion Braçe ka dalë nga salla e Kuvendit dhe ka biseduar me kreun e grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla. Nga ana tjetër, Salianji është parë duke komunikuar me telefon, teksa i drejtohej portës së madhe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Energjia, 37 për qind e faturave nuk u paguan në kohë nga konsumatorët

Të paktën 37 për qind e faturave të energjisë nuk janë paguar në kohë nga konsumatorët, dhe nga ana e Operatorit të Shpërndarjes së...

Kushi me përfaqësues të Bankës Botërore/Digjitalizimi siguron sistem të qëndrueshëm arsimor

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, priti në një takim përfaqësuesit e Bankës Botërore në Shqipëri, z. Emanuel Salinas dhe z. Nalin Jena,...

Nga bananet tek qymyri, zbulohen 53 pako me lëndë narkotike në portin e Durrësit

Gjatë viteve të fundit, porti i Durrësit është kthyer në një "strehë" për trafikantët. Lënda narkotike shpesh fshihet në kamionët me banane. Por tashmë...

Pompeo nderohet me titullin “Honoris Causa”, përfaqësuesit e Berishës: Erdhi në këmbim të lekëve

Vizita e ish-Sekretarit të Trump, ka trazuar ujërat brenda "Foltores" së drejtuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, ku kanë shpërthyer në akuza ndaj tij. Një ditë...

Vlorë/ Shkrumbohet mjeti në pronësi të një 58-vjeçari

Një automjet tip “Mercedes-Benz” është shkrumbuar plotësisht nga flakët rreth orës 02:35, në lagjen “Hajro Çakërri” në Vlorë. Burimet zyrtare të policisë bëjnë me dije...