Kryesore

PD: S’ka asnjë pakt Rama-Basha


               Publikuar në : 21:31 - 11/09/19 M. S

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi, ka hedhur poshtë zërat se ka një pakt Rama-Basha. I ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora, Bardhi u shpreh se nuk do të ketë pakt pa u plotësuar kushtet për zgjedhje të lira e të ndershme.

Ai tha më tej se nuk bëhet fjalë për një pakt mes dy individëve, por e parimeve dhe standardeve që të mos kemi më një krizë të tillë institucionale, kushtetuese e politike.

“Nuk e kuptova kështu deklaratën e Presidentit të Republikës. Ajo që unë dua të konfirmoj është se nuk ka asnjë pakt, dhe nuk do të ketë asnjë pakt pa u plotësuar kushtet për zgjedhje të lira e të ndershme.

Nuk është çështje pakti mes dy individëve, por e parimeve dhe standardeve që të mos kemi më një krizë të tillë institucionale, kushtetuese, politike, përfaqësimi, siç e quan presidenti në të ardhmen.

Pra, do të duhet të jetë një zgjidhje e tillë që e fut Shqipërinë në një rrugë që të gjithë e dëshirojmë, anëtarësimin në BE. E dëgjova deklaratën e presidentit, nuk e kuptova se ku e bazon informacionin se z. Basha apo PD ka thënë që do të hapen negociatat. Askush nga PD, përfshirë z. Basha, nuk e ka thënë këtë.

Ne kemi thënë që PD dhe opozita e bashkuar do të donim hapjen e bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë, si një mundësi për t’i vënë fre kontrollit të kësaj qeverie, apo për të patur më shumë ndikim në situatën e brendshme në Shqipëri. Ne lobojmë që të hapen negociatat, si aspiratë e shqiptarëve për të qenë sa më parë pjesë e BE, por për shkak të sjelljes së kësaj qeverie, shanset vijnë duke u zvogëluar.

Ishim me 5 kushte për hapjen e bisedimeve, kanë shkuar 7. Dhe të gjitha informacionet tona flasin që nga 7 mund të bëhen në 9 apo 10 kushte. Kjo tregon për hapa pas në procesin e negociatave me BE.

Ne duam që të jetë një po, se nuk është po për qeverinë, është po për shqiptarët, por të gjitha dyshimet tona janë se nuk ka për të patur një po pa kushte. Pra, do të shtohen edhe më shumë kushtet”.

 

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT