E hënë, 3 Gusht, 2020
22 C
Tirana

Deklarata e fortë e Ngjelës: Meta provoi se donte që të digjej Kuvendi

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

Shkencëtarja që u arratis nga Kina: Koronavirusi doli nga një laborator ushtarak

Specialistja e virologjisë në shkollën e Shëndetit Publik në Hong Kong, Li Meng-Yan, ka deklaruar se koronavirusi e ka origjinën nga një laborator që...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Policia arreston 2 shoferë, bllokon 19 leje drejtimi

Policia e Shtetit bën me dije se kanë përfunduar në pranga 2 shoferë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, ndërsa janë bllokuar 19...

Të rritesh në kohë krize, biznesi që u zhvillua gjatë periudhës së pandemisë

Orientimi i burimeve drejt prodhimit të maskave i mundësoi kompanisë së prodhimit të tekstileve, SAM, jo vetëm të kompensonte rënien e porosive nga partnerët...

Nuk u gjunjëzua si të tjerët gjatë himnit, basketbollisti i NBA shpjegon arsyen

Basketbollisti i Orlando Magic, Jonathan Isaac, u bë lojtari i parë i NBA që qëndroi në këmbë gjatë himnit amerikan që kur kampionati amerikan...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

Avokati Spartak Ngjela, është shprehur sot se Kreu i Shtetit Ilir Meta donte që të digjej Kuvendi. Ngjela ka dhënë një deklaratë të fortë në “Repolitix”, teksa tha se Meta i ka hedhur benzinë zjarrit me shtyrjen e zgjedhjeve. Ai shtoi se Presidenti nuk e ka në kompetencë të anulojë datën e zgjedhjeve.

“Presidenti nuk e ka në kompetencë të anulojë datën e zgjedhjeve. Presidenti nuk e rrëzon dot akuzën, se e bëri se donte t’i hidhte benzinë zjarrit. E aprovoi sot. Çështja qëndron se deri tani ne dimë se ai paska marrë një informacion, por me qëndrimin e tij na provoi se paska dashur djegien e Kuvendit”, tha Ngjela.

Meta për herë të parë informacionet që ka pasur për djegien e Kuvendit i ka treguar para Komisionit Hetimor, për shkarkimin e tij. Ai tha se vendimin për shtyrjen e zgjedhjeve e ka bërë për të shmangur një akt të tillë.

Edhe sot, në një deklaratë për mediat, Presidenti Ilir Meta përsëriti informacionin për djegien e Kuvendit, se është tërësisht i vërtetë. Ky dokument tha Meta, do ti vihet në dispozicion Komisionit Hetimor, sipas ligjit. Kreu i Shtetit ka thënë se i qëndron deklaratave të tij, dhe se ai nuk ka thënë ndonjëherë gënjeshtra.

Lexo edhe :   Fryma krijon, kalkulimet ndihmojnë

“Sa i takon deklaratës sime se në datën 7 qershor se kam patur një informacion nga një institucion i lartë i sigurisë kombëtare, kjo është e vërtetë, unë nuk kam thënë gënjeshtër, aq më tepër në këto momente të rëndësishme. Unë nuk mund të them diçka më shumë në respekt të ligjit. Kanë dërguar një kërkesë për tu njohur me këtë informacion, edhe Presidenca do t’ja vërë në dispozicion Kuvendit. Informacioni është i vërtetë”.

Lexo edhe :   Fryma krijon, kalkulimet ndihmojnë

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Horoskopi për sot, ja cila është shenja me fat

Dashi Nëse ndjeni se dikush ju ka bërë një padrejtësi, as mos e mendoni hakmarrjen. Ai person do ta marrë përgjigjen nga energjia juaj pozitive....

Moti/ Vranësira të lehta dhe kthjellime gjatë ditës 

Kthjellime dhe vranësira të lehta mbizotërojnë në të gjithë vendin, ku më të shpeshta paraqiten në zonat përgjatë kufirit lindor, por pa reshje. Parashikohet që...

Rezultoi pozitiv me koronavirus, ja takimet që zhvilloi Hoti sot

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, konfirmoi sot se kishte rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit. Përmes një postimi në Facebook, Hoti tregoi se nuk kishte...

Mesazhet e mbylljes në kohën e listave të hapura

Jozefina Topalli mund të ishte vënë në siklet. I kishte të gjitha shanset të rrezikonte para demokratëve të Shkodrës, nëse Lulzim Basha do të...

Teuta mposht Tiranën, fiton Kupën e Shqipërisë

Teuta shpallet fituese e Kupës së Shqipërisë. Durrsakët mposhtën në finale Tiranën me rezultatin 2-0. Rustem Hoxha kaloi bregdetarët në avantazh, ndërsa Tirana mori shpejt...