E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

PD e akuzon për blerje votash, Gjiknuri: S’jam thirrur në prokurori

Ish-ministri Damian Gjiknuri, i ftuar në emisionin ‘Mbrëmje ide’ ka folur për akuzat e ngritura nga PD dhe LSI për shit-blerje votash në zonën elektorale të Dibrës.

Gjiknuri shprehet se ndaj tij nuk ka nisur asnjë hetim nga Prokuroria, ndërsa ka kërkuar që nëse opozita ka në dosje emrin e tij, ta nxjerrë.

Përsa i përket ‘Dosjes 339’, sipas tij është një dosje e cila ka të bëjë me hetimin e një grupi kriminal për trafikun e drogës dhe jo për shit-blerjen e votës.

“Si mund të blihen me mijëra vota? Ne nuk kemi një rast të provuar. Edhe këta që pretendojnë marrin rastin e dosjes 339. Çfarë është dosja 339? Ky është një rast që ka të bëjë me hetimin e një grupi  kriminal për trafikun e drogës”, tha ish-ministri.

Gjiknuri theksoi se nuk ka asnjë akuzë apo provë kundër tij, por thjesht aludime.

I pyetur nga gazetarja nëse shqetësohet nga akuzat, ai përgjigjet:

“Unë jam mësuar me politikë. Po të vini re PD godet figura politike me peshë elektorale. Kjo është logjike. Jam goditur unë, mund të jetë goditur Vangjushi ose dikush tjetër sepse jemi njerëz që kemi peshë elektorale dhe kemi sjellë fitore.

Jua them me garanci të plotë se nuk ka asnjë strukturë kriminale të lidhur me PS në funksion të votave”, deklaroi Damian Gjiknuri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...