E mërkurë, 3 Qershor, 2020
23 C
Tirana

Pas tërmetit, jepini opozitarëve edhe një me koronavirus

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

Mashtroi biznesmenin turk/ Prokuroria kërkon deri në 10 vite burg për Sinan Idrizin

Prokuroria në Turqi ka kërkuar që aksioneri i kompanisë ajrore “Air Albania”, Sinan Idrizi, të dënohet me 3 deri në 10 vite burg për...

Gazetarja nxjerr detaje të rënda: Dy vajza të tjera janë ngacmuar nga roja e shkollës

Duket se përdhunimi i vajzës 15-vjeçare nuk është rasti i vetëm, pasi të njëjtin fat kanë patur edhe dy shoqet e saj. Detaje të...

Meta kthen në Kuvend ligjin ‘Për shërbimet e pagesave’

Presidenti Ilir Meta ka vendosur të kthejë për rishqyrtim në Kuvend ligjin “Për shërbimet e pagesave”. Sipas Metës, një nga arsyet e kthimit të ligjit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

35 fotot që tregojnë anën tjetër të protestës për George Floyd

Prej 8 ditësh tashmë, protesta të shumta kanë shpërthyer në të gjithë SHBA për vdekjen e George Floyd. Qytetet po imponojnë shtetrrethime dhe shtetet...

Formimi i qeverisë së re në Kosovë/ LDK bën publike emrat e ministrave

Menjëherë pas përfundimit të mbledhjes së kryesisë së LDK-së, janë bërë publike edhe emrat që do të përbëjnë kabinetin e ri qeverisës në Kosovë. Përmes...

Nga: Alfred Peza

Nga padurimi fillestar, po kalohet gati gati në dëshpërim në radhët e një pjese të opozitarëve më të flaktë me qeverinë “Rama”, të cilët pyesin çdo ditë publikisht se përse ndryshe nga shumë shtete të tjera, nuk është shënuar ende një rast koronavirusi, edhe në Shqipëri!

Kjo skenë duket pothuajse identike me atë të disa muajve më parë, pasi Ilir Meta kishte parashikuar rënien e një tërmeti apokaliptik, që do ta trondiste vendin nga themelet. Apo me fake news-et e portaleve pranë tij, që i urdhëruan njerëzit të dilnin urgjent nga shtëpitë në rrugë, duke caktuar edhe orën, minutat dhe sekondat se kur fundi i botës do të vinte në këto anë dhe tërmeti rrënimtar do të na rrafshonte.

Ndryshimi i vetëm mes këtyre dy rasteve, lidhet me faktin se tërmeti është një dukuri natyrore që nuk mund të parashikohet, ndaj të gjitha lajmet apo deklaratat e bëra për të, thjeshtë sa përdoreshin për të përhapur panik për të krijuar terror vitual, nga tmerri përballë së panjohurës.

Ndërsa koronavirusi është një realitet konkret, i prekshëm në shumë shtete të botës, ku falë edhe epokës së shoqërisë së informacionit ku jetojmë, lajmet përhapen pothuajse në kohë reale.

E nëse e gjithë bota është bërë një për ta përballuar të keqen që s’po i gjendet ende ilaçi, tek ne duket sikur disa me zor po presin sa të gjendet qoftë edhe një rast i vetëm, për ta përdorur për luftën e radhës politike që vazhdon të na ndajë pa u ndalur.

Të gjithë drejtuesit e institucioneve tona të specializuara që nga mjekët, epidemiologët, autoritetet e ministrisë së Shëndetësisë dhe qeverisë, por edhe Organizatë Botërore të Shëndetësisë, deklarojnë me përgjegjësi të plotë se deri tani, nuk ka asnjë rast me koronavirus në Shqipëri.

E kjo në vend që të na japë shpresë dhe optimizëm që e keqja të vazhdojë të qëndrojë sa më larg nesh,- sigurisht duke u përgatitur natë e ditë edhe për më të keqen,- çuditërisht po ndodh e kundërta.

“Sjellësit e fatkeqësive” kanë gati dy muaj, që këndojnë pa u lodhur e pa u ngjirur, “këngën e fundit të mjelmës”! Njëri prej opozitarëve e përshkruante sot Shqipërinë e tij me koronavirus, sikur sapo kishte parë një film horror, në kushtet e shtëpisë: “Nga të dhënat që janë për sistemin tonë shëndetësor e parësor, ne i përkasim atij grupi vendesh ku këto raste sjellin “kolapsin e shtetit”.

Lexo edhe :   Shqipëri/ Ulet numri i të infektuarve
Lexo edhe :   Italia hap sot kufijtë, lejohet hyrja e lirë pa regjim karantine

E tek ky grup bënin pjesë ato shtete që nuk kanë struktura shëndetësore si karantina speciale, klinika, etj. (?!) të cilat sjellin si pasojë kontaminime të pakontrolluara e përfundime thellësisht negative, ku shteti heq përgjegjësitë e tij dhe masivisht të kontaminuarit a të dyshuarit lihen në mëshirë të fatit”,- shkruante ai.

Të tjerë akoma, s’kanë lënë gjë pa deklaruar paradhënie; nga dështimi i shtetit, tek dorëzimi pa kushte i të gjitha strukturave tona të specializuara përballë një situate krejtësisht inekzistente. E deri për kolapsin apo falimentimin e institucioneve të specializuara që mobilizohen në të tilla raste.

Ka nga ata që duket sikur gati lutet natë e ditë që veç të na vijë një rast. Qoftë edhe një i vetëm, edhe në Shqipëri, o Zot! E pas kësaj, le të ndodhi qameti pastaj. Mjafton që ata ta shohin veç njëherë atë Ed Ramën përballë koronavirusit, kur ti ngrijë buzëqeshja në buzë. A thua se epidemi të tilla zgjedhin, apo koronavirusi është një çështje politike dhe jo problem Nr. 1 shëndetësor global në ditët e sotme.

Në këto kushte, nëse ndodh (larg qoftë) që edhe në Shqipëri të identifikohet pacienti i parë me koronavirus, e sigurtë është që tani se filmi që do shohim do jetë i njëjtë se me rastin e tërmetit. Do të mundohen me çdo mjet e mënyrë për të përhapur panik sa të mundin, me shpresën se atë që nuk po e arrijnë dot kundër mazhorancës socialiste me votë, do e arrijnë përmes “Shqipërisë karantinë”!

Dikush duhet ti qetësojë, duke i thënë se ëndrrat e tyre për të parë fushat e mbushura me korba, nuk janë projekte politike. Se po të ishte ashtu, deri më sot, do ishin rrëzuar qeveritë e gjysmës së planetit! Ndaj, s’na mbetet gjë tjetër, veçse të urojmë që Zoti ta mbajë dorën në këto anë, ku jo pak skena nga ato që ëndërrohen sot, kemi parë përgjatë historisë sonë në të shkuarën. Projekti i jashtëzakonshëm i rindërtimit nga tërmeti, është garancia për të bërë më të mirën sëbashku, nëse e keqja na troket sërisht në derë!

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

LDK pas votimit të Qeverisë Hoti: Na priftë e mbara

Lidhja Demokratike e Kosovës, ka përshëndetur votimin e Qeverisë së re në Kuvend, në krye me Avdullah Hotin kryeministër. Në llogarinë zyrtare në Facebook, LDK...

“Mezi presim të punojmë me qeverinë Hoti”, ambasada amerikane uron formimin e qeverisë së re

Pas votimit të qeverisë Hoti, ka ardhur edhe reagimi i ambasadës amerikane në Kosovë. Përmes një postimi në Facebook, ambasada uron formimin e qeverisë së...

Ja kush është deputeti i LDK-së që nuk votoi Qeverinë Hoti

Fatmir Rexhepi ka qenë deputeti i vetëm në sallën e Kuvendit, i cili nuk e ka votuar Qeverinë Hoti. Ai ka abstenuar në votimin...

Rasti i George Floyd/ Papa Françesku: Nuk duhet të mbyllim sytë ndaj racizmit

Papa Françesku ka reaguar në lidhje me protestat që po zhvillohen në SHBA, për vdekjen e afro-amerikanit, George Floyd. Ai e ka quajtur tragjike vdekjen...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...
WhatsApp KONTAKTO TT